Qazaxıstan startapları cəlb etmək üçün 1 milyard dollarlıq vençur fond qurur
Qazaxıstan hökuməti gələn il regional startapları və qabaqcıl texnologiyaları dəstəkləmək məqsədilə 1 milyard dollar məbləğində investisiya cəlb etməyi planlaşdırır. Bu məqsədlə yeni vençur kapitalı fondu yaradılacaq.
Bu barədə məlumat Bloomber nəşrində dərc edilib. Mərkəzi Asiyanın ən böyük neft istehsalçısı olan Qazaxıstan, yerli maliyyə texnologiyaları şirkətlərinin, o cümlədən ABŞ-da birja siyahısında olan Kaspi.kz kimi şirkətlərin inkişafına şahidlik edib. Eyni zamanda, hökumət enerji gəlirlərindən asılılığı azaltmağa çalışır. Prezident Kasım-Jomart Tokayev, dövlətin iqtisadiyyatda rolunu azaltmağı və 2029-cu ilə qədər 150 milyard dollar xarici investisiya cəlb etməyi qarşısına məqsəd qoyub.
Yeni yaradılacaq Qazaxıstan Venture Group süni intellekt də daxil olmaqla, ən yeni texnologiyaları maliyyələşdirən qlobal və yerli vençur fondlarına investisiya etməyi planlaşdırır. Bu barədə rəqəmsal, innovasiyalar və aerokosmik naziri məlumat verib.
“Biz istəyirik ki, regionda fəaliyyət göstərən fintech, medtech və süni intellekt sahəsindəki startaplar Qazaxıstana gəlsinlər,” - deyə nazir Jhaslan Madiyev telefon müsahibəsində bildirib. O qeyd edib ki, fond bu startaplara dəstək olacaq və ən perspektivli olanların "unicorn" (milyard dollar dəyərində şirkətlər) səviyyəsinə çatmasına kömək edəcək.
İnvestisiya Planları
Qazaxıstan 2025-ci ilin birinci yarısından etibarən vəsait cəlb etməyə başlayacaq. Milli inkişaf holdinqi Baiterek ilkin olaraq 30 milyon dollar sərmayə yatıracaq. Nazir əlavə edib ki, fondu idarə edəcək nazirliyə bağlı bir qurum artıq özəl investorlarla 90 milyon dollardan çox ilkin razılıq əldə edib.
Madiyev bildirib ki, fondun vəsaitlərinin 30%-i Mərkəzi Asiya və Qafqaz regionuna, qalan hissəsi isə ABŞ və digər beynəlxalq bazarlara yatırılacaq.
Bununla yanaşı, Qazaxıstan hökuməti Yaxın Şərq fondları və qlobal maliyyə institutları ilə də bu yeni təşəbbüs üçün investisiyaların cəlb olunması istiqamətində danışıqlar aparır.
Bu təşəbbüs, Qazaxıstanın iqtisadiyyatını diversifikasiya etmək və texnologiya sahəsində regional mərkəzə çevrilmək istiqamətində mühüm addımdır.

20 December 2024 02:01
The Kazakh government plans to attract $1 billion in investment next year to support regional startups and cutting-edge technologies. A new venture capital fund will be created for this purpose.
Kazakhstan, the largest oil producer in Central Asia, has seen the development of local fintech companies, including companies such as Kaspi.kz, which is listed on the US stock exchange. At the same time, the government is trying to reduce its dependence on energy revenues. President Kassym-Jomart Tokayev has set a goal of reducing the role of the state in the economy and attracting $150 billion in foreign investment by 2029.
The newly created Kazakhstan Venture Group plans to invest in global and local venture funds that finance the latest technologies, including artificial intelligence, the minister of digital, innovation and aerospace said.
“We want startups operating in the fintech, medtech and artificial intelligence sectors operating in the region to come to Kazakhstan,” Minister Zhaslan Madiyev said in a telephone interview. He noted that the fund will support these startups and help the most promising ones reach the level of "unicorns" (billion-dollar companies).
Investment Plans
Kazakhstan will begin attracting funds from the first half of 2025. The national development holding Baiterek will initially invest $30 million. The minister added that an agency affiliated with the ministry that will manage the fund has already reached preliminary agreements with private investors for more than $90 million.
Madiyev said that 30% of the fund's funds will be invested in the Central Asia and Caucasus region, and the rest in the United States and other international markets.
In addition, the Kazakh government is also negotiating with Middle Eastern funds and global financial institutions to attract investments for this new initiative.
This initiative is an important step towards diversifying Kazakhstan's economy and becoming a regional hub in the field of technology.