Qazaxıstan süni intellekti tənzimləyən qanun qəbul edib
Qazaxıstan parlamentinin aşağı palatası – Məclisdə ölkə tarixində ilk dəfə süni intellekt (Sİ) sahəsini tənzimləyən qanun təsdiqlənib. Yeni sənəd təhlükəsizlik, etik prinsiplər və rəqəmsal innovasiyaların dəstəklənməsi ilə bağlı müddəaları özündə birləşdirir.
Məclis sədri Erlan Koşanovun sözlərinə görə, qanunun əsas məqsədi vətəndaşların hüquqlarını qorumaq, Sİ sistemlərinə nəzarəti təmin etmək və milli platformanın inkişafına şərait yaratmaqdır:
“Qanunda risklərin qiymətləndirilməsi, insan hüquqlarının və şəxsi məlumatların müdafiəsi əsas prinsip kimi müəyyən olunub. Süni intellekt texnologiyaları cəmiyyətə xidmət etməli, insan üçün təhlükəsiz qalmalıdır. Buna görə də qanun sistemləri risk səviyyəsinə görə qruplaşdırır”.
Qanun çərçivəsində insan davranışına təsir göstərən, emosional və psixoloji zəifliklərdən sui-istifadə edən texnologiyalar qadağan edilir. Yüksək riskli Sİ sistemləri isə xüsusi nəzarət rejimində fəaliyyət göstərəcək.
Bununla yanaşı, dövlət səviyyəsində süni intellekt üzrə milli platformanın yaradılmasına start veriləcək. Bu platforma startaplardan tutmuş iri şirkətlərə qədər bütün iştirakçılar üçün texnoloji imkanlara bərabər çıxış imkanı yaradacaq.
Qanunun vacib elementlərindən biri də istifadəçilərin məlumatlandırılması hüququdur: vətəndaşlar süni intellektlə yaradılmış kontentlə qarşılaşdıqlarını bilməlidirlər. Həmçinin, müəllif hüquqlarının qorunması ilə bağlı müddəalar da sənəddə öz əksini tapıb.
Erlan Koşanov qeyd edib ki, yeni qanun ölkədə innovasiyaların inkişafı, vətəndaşların həyat keyfiyyətinin yüksəldilməsi və beynəlxalq standartlara uyğun müasir texnoloji həllərin tətbiqi üçün zəmin yaradacaq.
Prezident Kasım-Jomart Tokayev də süni intellekti ölkə üçün prioritet istiqamət adlandıraraq, Qazaxıstanın Avrasiya regionunda rəqəmsal mərkəzə çevrilməsinin vacibliyini vurğulayıb. Dövlət başçısının tapşırığı ilə yaxın vaxtlarda süni intellekt və rəqəmsal inkişaf üzrə ayrıca nazirlik yaradılıb.

26 September 2025 10:53
The lower house of the Kazakh parliament, the Majlis, has approved a law regulating the field of artificial intelligence (AI) for the first time in the country's history. The new document includes provisions on security, ethical principles, and support for digital innovations.
According to the Speaker of the Majlis, Erlan Koshanov, the main goal of the law is to protect citizens' rights, ensure control over AI systems, and create conditions for the development of a national platform:
“The law defines risk assessment, protection of human rights and personal data as the main principles. Artificial intelligence technologies should serve society and remain safe for people. Therefore, the law groups systems according to the level of risk.”
The law prohibits technologies that affect human behavior and abuse emotional and psychological vulnerabilities. High-risk AI systems will operate under special control.
In addition, the creation of a national platform for artificial intelligence at the state level will be launched. This platform will create equal access to technological opportunities for all participants, from startups to large companies.
One of the important elements of the law is the right of users to be informed: citizens must know that they are encountering content created with artificial intelligence. The document also includes provisions on the protection of copyright.
Erlan Koshanov noted that the new law will create a basis for the development of innovations in the country, improving the quality of life of citizens and the introduction of modern technological solutions in line with international standards.
President Kassym-Jomart Tokayev also called artificial intelligence a priority direction for the country and stressed the importance of Kazakhstan becoming a digital center in the Eurasian region. On the instructions of the head of state, a separate ministry for artificial intelligence and digital development was recently established.