Qazaxıstan universitetləri Google ilə əməkdaşlıqda Generativ AI kurslarına başlayır
Ölkənin universitetlərində Google şirkəti ilə birgə həyata keçirilən Generative AI texnologiyaları üzrə kurslar keçiriləcək. Bu barədə Kapital.kz işgüzar məlumat mərkəzi Qazaxıstanın Ali Təhsil və Elm Nazirliyinin mətbuat xidmətinə istinadən xəbər verib.
"Asiya-Sakit Okean regionu üzrə rəqəmsal inteqrasiya və transformasiya nazirlərinin konfransı çərçivəsində, bu gün tələbələrin universitetlərdə Generative AI texnologiyalarına dair tədris layihəsinə start verilib. Tələbələr Google Cloud Skills Boost platformasında bu kursları pulsuz keçərək generativ süni intellekt sahəsində bacarıqlarını inkişaf etdirə biləcəklər," - məlumatda qeyd olunub.
"Google ilə birgə layihə, rəqəmsal savadlılığı artırmaq və süni intellekt sahəsində qabaqcıl biliklərə malik mütəxəssislər hazırlamaq üçün əhəmiyyətli bir addımdır. Biz ümid edirik ki, bu layihə Google ilə gələcək əməkdaşlıq üçün bünövrə olacaq və Qazaxıstanda təhsil səviyyəsinin yüksəldilməsinə kömək edəcək," - deyə Qazaxıstanın Elm və Ali Təhsil nazirinin müavini Dinara Şeqlova qeyd edib.
Google ilə əməkdaşlıq, inkişaf etməkdə olan bazarların xüsusiyyətlərini nəzərə alaraq, rəqəmsal və AI transformasiyasına qlobal, hərtərəfli yanaşma üzərində qurulub. Bu yanaşmanın mərkəzində gələcək iqtisadiyyat üçün kadr hazırlığı, bulud texnologiyalarının tətbiqi, məlumatların idarəetmə sistemlərinin modernləşdirilməsi və texnoloji inkişaf üçün uyğun hüquqi mühitin yaradılması dayanır.
"AI sahəsində bacarıqların inkişafı üzrə strateji yanaşma, AI dövründə Qazaxıstanın rəqəmsal transformasiyasının açarıdır. Bizim nazirliklə birgə təşəbbüsümüz, yüksək ixtisaslı mütəxəssislərin hazırlanmasına və ölkənin texnoloji potensialının gücləndirilməsinə yönəlib," - deyə Qafqaz və Mərkəzi Asiya regionu üzrə dövlət qurumları ilə əlaqələr şöbəsinin rəhbəri Olqa Skoroxodova bildirib.
Pilot layihə çərçivəsində 6000-dən çox qazaxıstanlı tələbə, Google Cloud Skills Boost platformasında AI sahəsində qabaqcıl bacarıqlar əldə etmək imkanı qazanacaq. Generative AI üzrə kurslar Google Cloud Career Launchpad proqramı çərçivəsində təqdim olunacaq.
Bundan əlavə, Google, Qazaxıstanda təhsil sisteminin rəqəmsal texnologiyalar vasitəsilə transformasiyasını fəal şəkildə dəstəkləyir. 2022-2023 akademik ilində IT-HUB layihəsi çərçivəsində 11 aparıcı qazaxıstan universitetindən 900-dən çox tələbə süni intellekt, bulud texnologiyaları və Android platformasında proqramlaşdırma sahəsində qabaqcıl bacarıqlar əldə edib.
Google həmçinin Qazaxıstan universitetlərində 14 Google Developer Students Club tələbə klublarının inkişafına kömək edir. Bu klublar, bilik mübadiləsi, layihələr üzərində birgə iş və peşəkar inkişaf üçün mühit yaradır və tələbələrin təkcə yeni texnologiyaları öyrənməsinə deyil, həm də qlobal IT icmasının bir hissəsi olmasına kömək edir.

Kazakh universities launch Generative AI courses in cooperation with Google
Courses on Generative AI technologies implemented jointly with Google will be held at the country's universities. Kapital.kz business information center reported this with reference to the press service of the Ministry of Higher Education and Science of Kazakhstan.
"Within the framework of the conference of ministers of digital integration and transformation for the Asia-Pacific region, the teaching project of students on Generative AI technologies in universities has been launched today. Students will be able to develop their skills in the field of generative artificial intelligence by taking these courses for free on the Google Cloud Skills Boost platform," - in the information. is mentioned.
"The joint project with Google is an important step to increase digital literacy and prepare specialists with advanced knowledge in the field of artificial intelligence. We hope that this project will be the foundation for future cooperation with Google and will help to improve the level of education in Kazakhstan," said Kazakhstan's Science and Deputy Minister of Higher Education Dinara Sheglova noted.
Cooperation with Google is based on a global, comprehensive approach to digital and AI transformation, taking into account the characteristics of emerging markets. At the heart of this approach is personnel training for the future economy, application of cloud technologies, modernization of data management systems, and creation of a suitable legal environment for technological development.
"A strategic approach to the development of skills in the field of AI is the key to the digital transformation of Kazakhstan in the era of AI. Our joint initiative with the ministry is aimed at training highly qualified specialists and strengthening the technological potential of the country," said Olga Skorokhodova, head of the department of relations with government agencies for the Caucasus and Central Asia region. .
Within the framework of the pilot project, more than 6,000 Kazakh students will have the opportunity to acquire advanced skills in the field of AI on the Google Cloud Skills Boost platform. Courses on Generative AI will be presented within the Google Cloud Career Launchpad program.
In addition, Google actively supports the transformation of the education system in Kazakhstan through digital technologies. In the 2022-2023 academic year, more than 900 students from 11 leading Kazakh universities acquired advanced skills in artificial intelligence, cloud technologies and programming on the Android platform within the framework of the IT-HUB project.
Google also supports the development of 14 Google Developer Students Club student clubs at Kazakh universities. These clubs create an environment for knowledge sharing, joint work on projects and professional development, and help students not only learn new technologies, but also become part of the global IT community.