Qazaxıstan vətəndaşları məlumat sızmalarını "eGov Mobile"da yoxlaya bilir
Qazaxıstanın “Milli İnformasiya Texnologiyaları” Səhmdar Cəmiyyətinin mətbuat xidmətinin yaydığı məlumata görə, eGov Mobile mobil tətbiqinin istifadəçiləri artıq “Nomad Guard” adlı yeni xidmət vasitəsilə şəxsi məlumatlarının təhlükəsizliyini yoxlaya bilərlər.
Yeni xidmət istifadəçilərə həm konkret keçidlərin, həm də tez-tez ziyarət etdikləri vebsaytların təhlükəsizliyini qiymətləndirməyə imkan verir. Bunun üçün sadəcə sayta keçidi və ya ünvanı müvafiq xanaya daxil edib “Yoxla” düyməsini basmaq kifayətdir. Yoxlama nəticələri bir qədər vaxt ala bilər və nəticəni “Mənim yoxlamalarım” bölməsində izləmək mümkündür. Xidmətin əsas səhifəsində istifadəçinin məlumatlarının sızdığı saytlar və sızan məlumatların həcmi barədə məlumat təqdim olunur. Həcmin üzərinə kliklədikdə ətraflı siyahı da açılır.
Bundan əlavə, “Fırıldaqçılıq” adlı ayrıca bölmə də mövcuddur. Burada istifadəçilər şübhəli hallar barədə xüsusi forma dolduraraq məlumat verə bilərlər.
Xidmətdən istifadə üçün addımlar:
• eGov Mobile tətbiqinə daxil olun və “Digər xidmətlər” bölməsinə keçin
• “Yoxla” düyməsini seçin
• Keçidi daxil edib “Göndər” düyməsini basın
Nəticəni “Mənim yoxlamalarım” bölməsində izləyin
“Əlavə” bölməsində istifadəçilər “Xəbərlər”, “Təlimlər” və “Testlər” kimi əlavə məlumatlara da çıxış əldə edə bilərlər.
Tətbiqdə keçirilən son onlayn sorğunun nəticələrinə əsasən, istifadəçilərin 53%-i şəxsi məlumatlarının internetə sızması halında hara müraciət edəcəyini bilmədiyini etiraf edib. Sorğuda 50 min nəfər iştirak edib. Yalnız 18% istifadəçi belə vəziyyətdə necə davranacağını bildiyini qeyd edib. 62%-dən çox istifadəçi isə fişinq (saxta) keçidlərin nə olduğunu anlamadığını bildirib. Hər beş nəfərdən yalnız biri bu tip keçidləri ayırd edə bildiyini deyib.
Digər diqqətçəkən nəticələr:
• 92% istifadəçi SMS-lə gələn kodları “bank əməkdaşlarına” vermədiyini desə də, 8% hələ də bu səhvi edə bilər
• 31% heç vaxt parol dəyişmir, 51% isə yalnız problem olduqda bunu edir
• İstifadəçilərin yarıdan çoxu şübhəli mesajlarla qarşılaşdığını qeyd edib
Bu nəticələr göstərir ki, istifadəçilər tez-tez internet fırıldaqları ilə qarşılaşsalar da, rəqəmsal savadlılıq səviyyəsi hələ də kifayət qədər deyil. Bu isə Nomad Guard kimi xidmətlərin istifadəyə verilməsinin vacibliyini bir daha sübut edir.
Qeyd edək ki, bu yaxınlarda sürücülük vəsiqəsinin müddət bitməsi, itməsi və ya şəxsi məlumatların dəyişməsi hallarında eGov Mobile tətbiqində onlayn şəkildə yenilənməsi mümkün olub. Eyni zamanda, Qazaxıstanda şəxsiyyət vəsiqələrinin də onlayn verilməsi üzrə pilot layihənin hazırlanması planlaşdırılır. Sürücülər üçün 073/y tipli tibbi arayış da artıq tətbiq vasitəsilə əldə oluna bilir.

Kazakh citizens can check data leaks on eGov Mobile
According to the press service of the National Information Technologies Joint Stock Company of Kazakhstan, users of the eGov Mobile mobile application can now check the security of their personal data through a new service called “Nomad Guard”.
The new service allows users to assess the security of both specific links and frequently visited websites. To do this, simply enter the link or address to the site in the appropriate field and click the “Check” button. The check results may take some time, and the result can be monitored in the “My Checks” section. The main page of the service provides information about the sites from which the user’s data was leaked and the volume of leaked data. When you click on the volume, a detailed list opens.
In addition, there is a separate section called “Fraud”. Here, users can report suspicious cases by filling out a special form.
Steps to use the service:
Log in to the eGov Mobile application and go to the “Other services” section
Select the “Check” button
Enter the password and click the “Submit” button
Track the result in the “My checks” section
In the “Additional” section, users can also access additional information such as “News”, “Trainings” and “Tests”.
According to the results of a recent online survey conducted in the application, 53% of users admitted that they did not know where to turn if their personal data was leaked to the Internet. 50 thousand people participated in the survey. Only 18% of users said that they knew what to do in such a situation. More than 62% of users said that they did not understand what phishing (fake) links are. Only one in five said that they could distinguish these types of links.
Other notable findings:
Although 92% of users said they did not give the codes received via SMS to “bank employees”, 8% still make this mistake
31% never change their passwords, and 51% do so only when there is a problem
More than half of users noted that they have encountered suspicious messages
These results show that although users often encounter online fraud, the level of digital literacy is still not sufficient. This once again proves the importance of launching services such as Nomad Guard.
It should be noted that recently, in cases of expiration, loss or change of personal data, it became possible to renew a driver’s license online in the eGov Mobile application. At the same time, a pilot project is planned to be developed in Kazakhstan for issuing identity cards online. A medical certificate of type 073/y for drivers can now be obtained through the application.