Qazaxıstanda məktəb şagirdinin hazırladığı qurğu Su Resursları Nazirliyində tətbiq olunacaq
Qazaxıstanın Su resursları və irriqasiya naziri Nurcan Nurjigitov Almatıda yerləşən 79 nömrəli gimnaziyanın şagirdi, gənc ixtiraçı Dana Qadırbeklə görüşüb.
10-cu sinif şagirdi müasir nanomateriallardan istifadə edərək atmosferdən su toplayan və elektrik enerjisinə ehtiyac duymayan innovativ qurğu hazırlayıb. Bu texnologiya havadakı nəmlikdən səmərəli şəkildə su əldə etməyə, kondensasiyanı isə əlavə enerji mənbəyi olmadan təmin etməyə imkan verir. Qurğunun əsas üstünlüyü – hətta rütubəti az olan ərazilərdə də işləməsi və gün enerjisindən yararlanmasıdır.
Görüşün nəticəsi olaraq nazirlik və gənc ixtiraçı qurğunun işini birlikdə təhlil etmək, pilot sınaqlar aparmaq, məlumat mübadiləsi həyata keçirmək və texnologiyanın geniş tətbiq imkanlarını araşdırmaq məqsədilə əməkdaşlıq memorandumu imzalayıblar.
Nazir layihənin pilot mərhələdə həyata keçirilməsi üçün geniş dəstək göstərilməsi barədə tapşırıq verib, Danaya isə təşəkkür məktubu və hədiyyə təqdim edib.
“Gənclərin suyun qənaətli istifadəsinə yönəlmiş elmi layihələr hazırlaması sevindirici haldır. Bu qurğu xüsusilə su çatışmazlığı olan bölgələr üçün çox vacib həll ola bilər. Nanomateriallar və gün enerjisindən istifadə onu yaşıl innovasiyanın önəmli istiqamətlərindən birinə çevirir”, – deyə Nurjigitov bildirib.

A device developed by a school student in Kazakhstan will be used at the Ministry of Water Resources
03 December 2025 11:38
640 views
The Minister of Water Resources and Irrigation of Kazakhstan, Nurjan Nurzhigitov, met with Dana Gadyrbek, a young inventor and student of gymnasium No. 79 in Almaty.
The 10th grader has developed an innovative device that collects water from the atmosphere and does not require electricity using modern nanomaterials. This technology allows for efficient water extraction from air moisture and condensation without an additional energy source. The main advantage of the device is that it can work even in areas with low humidity and uses solar energy.
As a result of the meeting, the ministry and the young inventor signed a memorandum of cooperation to jointly analyze the operation of the device, conduct pilot tests, exchange information, and explore the possibilities of wide application of the technology.
The minister instructed to provide extensive support for the implementation of the project at the pilot stage, and presented Dana with a letter of gratitude and a gift.
"It is gratifying that young people are developing scientific projects aimed at the economical use of water. This device can be a very important solution, especially for regions with water shortages. The use of nanomaterials and solar energy makes it one of the important directions of green innovation," Nurjigitov said.