Qazaxıstanın “Biometrik” startapı Qırğızıstan Mərkəzi Bankı üçün identifikasiya həlləri təqdim edəcək
11 Sentyabr 2024 18:59
1942 baxış
Astana Hub iştirakçısı olan Qazaxıstanın biometrik həllər üzrə aparıcı inkişaf etdiricisi Biometric, Qırğızıstanın milli operatoru olan və ölkənin hökumət və maliyyə qurumlarına mərkəzləşdirilmiş xidmət göstərən INFOCOM Qırğızıstan ilə rəsmi müqavilə imzaladığını elan edib. Bu müqavilə çərçivəsində Biometric, Qırğızıstan Mərkəzi Bankına Liveness Detection texnologiyasına əsaslanan biometrik identifikasiya xidmətləri təqdim edəcək.
Liveness Detection texnologiyası bir üzün həqiqi insanın olub-olmadığını və ya saxtalaşdırılmış bir görüntü olduğunu yüksək dəqiqliklə müəyyən etməyə imkan verir. Bu texnologiya artıq banklar və digər maliyyə institutlarında uğurla tətbiq olunur və müştərilərin etibarlı identifikasiyasını təmin edir.
“Bu müqavilə şirkətimiz üçün mühüm mərhələdir. Qırğız hökuməti tərəfindən ölkənin maliyyə bazarına xidmət göstərən üç provayderdən biri kimi seçilməyimizlə qürur duyuruq. Dövlət səviyyəsində bizə göstərilən etimad texnologiyalarımızın yüksək keyfiyyətini və etibarlılığını təsdiqləyir. Bu, həm də beynəlxalq bazarların Qazaxıstanın inkişaflarına getdikcə daha çox güvəndiyini göstərir. Biz Binance kimi beynəlxalq şirkətlərlə uğurla əməkdaşlıq edirik və digər ölkələrin dövlət səviyyəsində mövcudluğumuzu genişləndiririk,” – deyə Biometric şirkətinin CEO-su Alibek Narymbay bildirib.
Startap Qırğızıstanın maliyyə bazarına tam xidmət göstərmək üçün bir sıra texnologiyalar təqdim edəcək, bunlar arasında: sənədlərdən məlumatların smartfon kamerası vasitəsilə çıxarılması üçün Sənəd Tanıma istifadəçinin "həyatiliyini" təsdiq etmək üçün Liveness Detection, sənədlər və ya məlumat bazalarındakı şəkillərlə real vaxtda üz müqayisəsi üçün Face2Face Detection, və böyük məlumat bazalarında şəxslərin sürətli identifikasiyası üçün Face Search texnologiyaları yer alır.
Alibek Narymbay vurğulayıb ki, Biometric-in beynəlxalq bazarlara uğurlu çıxışında Astana Hub-ın böyük rolu olub. Astana Hub startapı vergi güzəştləri və Silkway Accelerator və Alchemist Accelerator proqramları vasitəsilə sürətlənmə imkanları ilə dəstəkləyib. Biometric hal-hazırda qlobal mövcudluğunu genişləndirir, Qırğızıstan ilə tərəfdaşlıq edir, ABŞ-ın Delaware ştatında ofis açır və Cənub-Şərqi Asiya, o cümlədən Malayziya, həmçinin Latın Amerikasında, xüsusilə Meksika bazarında imkanları araşdırır.
Hazırda Biometric 35-dən çox B2B müştəriyə xidmət göstərir və müxtəlif ölkələr və bizneslərlə 100-dən çox pilot layihə həyata keçirir. Beş illik tarixə malik şirkət, son zamanlarda dünya üzrə ən yaxşı 500 AI şirkəti arasında 37-ci yerdə qərarlaşıb.

Kazakhstan’s startup Biometric to supply identification solutions for Central Bank of Kyrgyzstan
Biometric, a leading Kazakh developer of biometric solutions and a participant of Astana Hub, has announced the signing of an official contract with INFOCOM Kyrgyzstan, the national operator centrally servicing the country’s government and financial institutions. Under the agreement, Biometric will provide biometric identification services based on Liveness Detection for the Central Bank of Kyrgyzstan.
The Liveness Detection technology allows for highly accurate determination of whether a face is that of a real person or a forgery. It is already successfully used in banks and other financial institutions, ensuring reliable client identification.
“This contract is a significant milestone for our company. We are proud to be one of the three providers selected by the Kyrgyz government to service the country's financial market. The trust placed in us at the state level confirms the high quality and reliability of our technologies. It also demonstrates that international markets are increasingly trusting Kazakh developments. We are successfully collaborating with international companies such as Binance and expanding our presence at the governmental levels of other countries,” said Alibek Narymbay, CEO of Biometric.
The company will provide a full range of technologies to service Kyrgyzstan’s financial market, including Document Recognition for extracting data from documents using a smartphone camera, Liveness Detection for verifying user "liveness," Face2Face Detection for real-time face comparison with images from documents or databases, and Face Search for rapid identification of individuals in large databases.
Alibek Narymbay noted that Astana Hub played a crucial role in Biometric's successful entry into international markets, offering the startup tax incentives and acceleration opportunities through the Silkway Accelerator and Alchemist Accelerator programs. Biometric is actively expanding its global presence, collaborating with partners in Kyrgyzstan, establishing an office in Delaware (USA), and exploring opportunities in Southeast Asia, with a focus on Malaysia, as well as in Latin America, targeting the Mexican market.
Biometric currently serves over 35 B2B clients and has more than 100 pilot projects with various countries and businesses utilizing its identification solutions. The company, now five years old, was recently ranked 37th among the top 500 AI companies globally.