Qazxıstanda əhaliyə Perplexity AI ödənişsiz təqdim edilib
Qazaxıstan vətəndaşları süni intellekt texnologiyalarına daha geniş çıxış əldə edəcəklər – Perplexity Pro platformasına bir illik pulsuz abunə təqdim olunacaq. Bu barədə Qazaxıstanın Süni İntellekt və Rəqəmsal İnkişaf Nazirliyi məlumat yayıb.
Nazirliyin açıqlamasına əsasən, “Qazaxtelekom” ASC və Perplexity AI, Inc. şirkəti arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Sənədin məqsədi ölkə vətəndaşlarına müasir süni intellekt alətlərindən təhsil, tədqiqat və peşəkar fəaliyyət üçün sərbəst şəkildə yararlanmaq imkanı verməkdir.
Nazirliyin məlumatına görə, razılaşma həmçinin Alem.AI bazasında elmi-tədqiqat (R&D) layihələrinin dəstəklənməsini və Qazaxıstanda data-mərkəzlərin inkişafını da nəzərdə tutur.
Baş nazirin müavini və Süni İntellekt və Rəqəmsal İnkişaf naziri Jaslan Madiyev bildirib:
“Bu saziş milyonlarla qazaxıstanlının güclü süni intellekt texnologiyalarına çıxışını təmin edəcək. Biz bilik, innovasiya və texnologiyaların hər bir vətəndaşa yaxın olduğu rəqəmsal ekosistem yaradırıq.”
Perplexity AI şirkətinin qlobal məsələlər üzrə vitse-prezidenti və texniki direktorun müavini Cerri Ma isə qeyd edib:
“Qazaxıstan qabaqcıl Sİ modellərini qlobal biliklərlə birləşdirməyin əhəmiyyətini düzgün qiymətləndirib. Bu əməkdaşlıq süni intellektin gündəlik həyata inteqrasiyasını sürətləndirəcək.”
Nazirlik əlavə edib ki, memorandumun təşəbbüskarı və koordinatoru Astana IT University olub. Universitetin açıqlamasında vurğulanıb ki, bu əməkdaşlıq təhsil və elmi tədqiqatlarda generativ İA texnologiyalarının tətbiqinə, həmçinin beynəlxalq akademik əlaqələrin genişlənməsinə təkan verəcək.
“Perplexity AI ilə əməkdaşlıq tələbə və müəllimlər üçün yeni rəqəmsal bacarıqlar formalaşdırmaq və qlobal süni intellekt ekosisteminə inteqrasiya olunmaq baxımından mühüm addımdır,” – universitetin bəyanatında deyilir.
Perplexity haqqında
Perplexity – süni intellekt əsasında fəaliyyət göstərən axtarış və cavab sistemi olub, istifadəçilərə real vaxtda etibarlı mənbələrdən məlumat təqdim edir. Platforma tədqiqat aparmaq və analitik sorğular üçün geniş imkanlar yaradır. 2022-ci ildə yaradılan şirkət hər həftə dünya üzrə 150 milyondan çox suala cavab verir. Xidmət həm mobil tətbiq formasında, həm də perplexity.com saytında əlçatandır.
Qeyd edək ki, daha əvvəl Qazaxıstan OpenAI və Oracle şirkətləri ilə süni intellekt texnologiyalarının təhsil sisteminə inteqrasiyası istiqamətində əməkdaşlığa dair razılaşmalar imzalamışdı.

Perplexity AI was made available to the population in Kazakhstan free of charge
Citizens of Kazakhstan will have wider access to artificial intelligence technologies - a one-year free subscription to the Perplexity Pro platform will be provided. This was reported by the Ministry of Artificial Intelligence and Digital Development of Kazakhstan.
According to the ministry, a Memorandum of Understanding has been signed between Kazakhtelecom OJSC and Perplexity AI, Inc. The purpose of the document is to provide citizens of the country with the opportunity to freely use modern artificial intelligence tools for education, research and professional activities.
According to the ministry, the agreement also provides for the support of scientific research (R&D) projects on the Alem.AI database and the development of data centers in Kazakhstan.
Deputy Prime Minister and Minister of Artificial Intelligence and Digital Development Jaslan Madiyev said:
“This agreement will provide millions of Kazakhstanis with access to powerful artificial intelligence technologies. We are creating a digital ecosystem where knowledge, innovation and technologies are close to every citizen.”
Jerry Ma, Vice President for Global Affairs and Deputy CTO of Perplexity AI, noted:
“Kazakhstan has correctly assessed the importance of combining advanced AI models with global knowledge. This cooperation will accelerate the integration of artificial intelligence into everyday life.”
The ministry added that the initiator and coordinator of the memorandum was Astana IT University. The university’s statement emphasized that this cooperation will promote the application of generative AI technologies in education and scientific research, as well as the expansion of international academic relations.
“Cooperation with Perplexity AI is an important step in terms of forming new digital skills for students and teachers and integrating into the global artificial intelligence ecosystem,” the university said in a statement.
About Perplexity
Perplexity is a search and answer system based on artificial intelligence, providing users with information from reliable sources in real time. The platform creates extensive opportunities for conducting research and analytical queries. The company, founded in 2022, answers more than 150 million questions worldwide every week. The service is available both in the form of a mobile application and on the website perplexity.com.
It should be noted that Kazakhstan previously signed cooperation agreements with OpenAI and Oracle to integrate artificial intelligence technologies into the education system.