"Qadınlar STEM"də layihəsi təqdim edilib
BMT-nin İnkişaf Proqramı (BMTİP) və Rumıniyanın Azərbaycan Respublikasındakı Səfirliyinin maliyyə dəstəyi, “Safavy” MMC-nin təşkilatçılığı ilə “Qızlar STEM” də layihəsinin təqdimat mərasimi təşkil olunmuşdur. Layihənin əsas məqsədi, STEM (science-elm, technology- texnologiya, engineering-mühəndislik, maths- riyaziyyat) sahələrində xüsusən region qızlarımızın marifləndirilməsi, bu sahədə karyera imkanlarına dair biliklərin ana dilində öyrədilməsidir. BMT-nin İnkişaf Proqramı (BMTİP) STEM sahəsində qızlarımızın inkişafına daim dəstək olmuşdur və “Qızlar STEM” də layihəsi də bu proqramlardan biridir.
Bu layihədə STEM ilə bağlı gənc nəslin düzgün məlumatlandırılması və istiqamətləndirilməsi, elmin bu 4 sahəsində qızlarımızın aktivliyinin artırılmasına nail ola bilərik. Layihənin icrası ilə, eyni zamanda, gənc nəslin STEM ilə bağlı streotiplərini aradan qaldırmağa və peşəkarların tövsiyə və biliklərindən yararlanmağı özümüzə əsas meyar götürmüşük.
Safavy.org onlayn təhsil platformasında ilk dəfə ödənişsiz 5 fərqli kurslar məhz STEM sahəsində təqdim olunur. Bu kurslara “Robotiks”, “Texnologiyanın əsasları”, “STEM sahəsində mühəndisliyə qısa bir baxış”, “STEM-də Elm” və “STEM-də Riyaziyyat” kimi video dərsliklər aiddir. Məktəbli və gənc qızlarımız Safavy.org platformasına daxil olaraq, oradan ödənişsiz şəkildə onlayn kurslardan faydalana biləcəklər. Platformada olan dərslər hər zaman əlçatandır. Hədəf kütləmiz əsasən region gənclərimizdir və onlar üçün Azərbaycan dilində, yerli STEM müəllimlərimizdən, doğru və faydalı məlumatlar, öz karyeralarını qurmaqda kömək olacaq bilik və təcrübələr öyrənə biləcəklər.

The project "Women in STEM" was presented
With the financial support of the United Nations Development Program (UNDP) and the Embassy of Romania in the Republic of Azerbaijan, the presentation ceremony of the "Girls STEM" project was organized with the organization of "Safavy" LLC. The main goal of the project is to educate our regional girls in the fields of STEM (science, technology, engineering, maths), and teach them in their mother tongue about career opportunities in this field. The United Nations Development Program (UNDP) has always supported the development of our girls in the field of STEM, and the "Girls in STEM" project is one of these programs.
In this project, we can achieve the correct information and guidance of the young generation about STEM, increase the activity of our girls in these 4 fields of science. With the implementation of the project, at the same time, we have taken it as our main criterion to eliminate the stereotypes of the young generation about STEM and to take advantage of the recommendations and knowledge of professionals.
For the first time, Safavy.org online education platform offers 5 different free courses in the field of STEM. These courses include video tutorials such as Robotics, Technology Fundamentals, STEM Engineering at a Glance, Science in STEM, and Math in STEM. Our school-aged and young girls will be able to benefit from free online courses by entering the Safavy.org platform. The lessons on the platform are always available. Our target audience is mainly our regional youth, and they will be able to learn accurate and useful information, knowledge and experiences that will help them build their careers in Azerbaijani language, from our local STEM teachers.