02 Noyabr 2025 11:37
Revolut Avropada yaşayan, lakin Aİ vətəndaşlığı və ya yaşayış icazəsi (VNZH) olmayan rusiyalı müştərilərinə hesabların dondurulması barədə bildirişlər göndərməyə başlayıb. Xidmət istifadəçilərdən yenilənmiş yaşayış sənədlərini təqdim etməyi tələb edib.
The Bell nəşrinin məlumatına görə, Latviya, İrlandiya, Finlandiya və digər Aİ ölkələrində yaşayan bir çox rusiyalı bu məktubları alıb. Onlara 31 dekabr 2025-dən etibarən hesabların dondurulacağı barədə xəbərdarlıq edilib. Müştərilər artıq köçürmə edə, kartla ödəniş və ya nağd əməliyyatlar həyata keçirə bilmirlər.
Bəzi istifadəçilər sənədləri yükləməkdə də çətinliklərlə üzləşdiklərini bildiriblər. Maliyyə məsləhətçisi Natalya Smirnovanın sözlərinə görə, Revolut Business hesablarına da rus və belarus vətəndaşları üçün oxşar məhdudiyyətlər tətbiq olunub.
Şirkət bu qərarı Aİ-nin 19-cu sanksiyalar paketi ilə əlaqələndirib. Qaydalara əsasən, Avropa maliyyə qurumları Aİ, Aİİ və ya İsveçrə vətəndaşlığı və ya yaşayış icazəsi olmayan rus və belarus vətəndaşlarına xidmət göstərə bilməz.
Revolut-un mətbuat xidməti BBC-yə açıqlamasında bildirib ki, şirkət BMT, Aİ, Böyük Britaniya və ABŞ-ın sanksiya qanunlarına əməl etməyə məcburdur. Avqust 2025-də də bəzi rusiyalı müştərilərə “sanksiya siyasəti barədə xatırlatma” göndərilmiş, qaydaların pozulmasının hesabların bağlanması ilə nəticələnəcəyi vurğulanmışdı.

Revolut begins freezing accounts of Russians living in Europe
Revolut has started sending notifications about the freezing of accounts to Russian customers living in Europe but not holding EU citizenship or a residence permit (VNZH). The service has asked users to provide updated residence documents.
According to The Bell, many Russians living in Latvia, Ireland, Finland and other EU countries have received these letters. They were warned that their accounts would be frozen from December 31, 2025. Customers will no longer be able to make transfers, card payments or cash transactions.
Some users have also reported difficulties uploading documents. According to financial advisor Natalya Smirnova, similar restrictions have been imposed on Revolut Business accounts for Russian and Belarusian citizens.
The company linked this decision to the EU’s 19th package of sanctions. According to the rules, European financial institutions cannot provide services to Russian and Belarusian citizens who do not hold EU, EEA or Swiss citizenship or a residence permit.
Revolut's press service told the BBC that the company is required to comply with UN, EU, UK and US sanctions laws. In August 2025, a "sanctions policy reminder" was sent to some Russian customers, stating that violating the rules would result in account closure.