Tether şirkəti Rusiyanın Garantex kriptobirjasının cüzdanlarını dondurdu və nəticədə 2,5 milyard rubl məbləğində vəsaitin istifadəsi qeyri-mümkün oldu. Bunun ardınca Garantex platforması bütün əməliyyatları, o cümlədən kriptovalyuta çıxarışlarını müvəqqəti olaraq dayandırdığını elan etdi. Şirkət nümayəndələri bildiriblər ki, bu problemin həlli üzərində işləyirlər və mübarizədən imtina etməyəcəklər.
Bu hadisə Avropa İttifaqının Garantex-ə qarşı tətbiq etdiyi yeni sanksiyalarla bağlıdır. Fevralın 24-də açıqlanan siyahıya əsasən, birjanın Rusiya bankları, xüsusilə də Sberbank, T-Bank və Alfa-Bank ilə sıx əlaqədə olduğu qeyd edilib. Garantex-in sanksiyalara məruz qalması ilk dəfə deyil. 2022-ci ilin aprel ayında ABŞ Maliyyə Nazirliyinin Xarici Aktivlərə Nəzarət İdarəsi birjanı qara siyahıya salmış və onu pul yuyulması və terrorizmin maliyyələşdirilməsinə qarşı mübarizə öhdəliklərini yerinə yetirməməkdə ittiham etmişdi.
Garantex-in kommunikasiyalar üzrə direktoru Yevgeniya Burova isə bu qərarın haqsız olduğunu və birjanın Rusiya qanunvericiliyinə tam uyğun fəaliyyət göstərdiyini vurğulayıb. O, həmçinin ABŞ və Böyük Britaniya tərəfindən aparılan araşdırmalar zamanı Garantex-in iştirak etdiyi 20 milyard dollarlıq əməliyyatlarla bağlı ittihamları rədd edib.
Tether şirkətinin ABŞ hökuməti və hüquq-mühafizə orqanları ilə uzunmüddətli əməkdaşlığı mövcuddur. Şirkət sanksiyalara məruz qalan kriptovalyuta cüzdanlarını bloklamaqda fəal iştirak edir. Bundan əlavə, Tether ABŞ dövlət borcuna böyük yatırımlar edir və 2023-cü ilin son rübündə şirkətin Amerika xəzinə kağızlarına yatırdığı vəsait 80,3 milyard dollar olub.
Garantex nümayəndələri bildirirlər ki, Tether-in bloklama qərarı Rusiya kriptovalyuta bazarına ciddi təsir göstərə bilər. Əgər USDT istifadəçilər üçün riskli hala gələrsə, Rusiya bazarında bu stabilkoinin nüfuzu sürətlə aşağı düşəcək. Hazırda Rusiya kriptovalyuta sektorunda ciddi sanksiyalarla üzləşir və bu vəziyyət yerli birjalar və investorlar üçün böyük qeyri-müəyyənlik yaradır. Garantex rəhbərliyi isə problemi həll etməyə çalışdıqlarını bildirir.

Tether Freezes 2.5 Billion Rubles in Russian Garantex Exchange Accounts, Prompting Temporary Suspension of Services. Tether has frozen the wallets of Russia's Garantex cryptocurrency exchange, rendering 2.5 billion rubles inaccessible. Following this, Garantex announced the temporary suspension of all operations, including cryptocurrency withdrawals. The company’s representatives have stated that they are working on resolving the issue and will not give up the fight.
This event follows new sanctions imposed by the European Union on Garantex. According to a list published on February 24, the exchange was found to have close ties with Russian banks, including Sberbank, T-Bank, and Alfa-Bank. This is not the first time Garantex has been sanctioned. In April 2022, the U.S. Department of the Treasury's Office of Foreign Assets Control (OFAC) blacklisted the exchange, accusing it of failing to meet anti-money laundering and anti-terrorism financing obligations.
Garantex’s communications director, Yevgeniya Burova, has claimed that the decision is unjust, emphasizing that the exchange operates fully in compliance with Russian law. She also denied allegations of Garantex’s involvement in $20 billion worth of transactions under investigation by the U.S. and U.K. authorities.
Tether has a long-standing partnership with U.S. authorities and law enforcement agencies and plays an active role in blocking wallets affected by sanctions. Additionally, Tether invests heavily in U.S. government debt, with its investments in Treasury securities reaching $80.3 billion in the fourth quarter of 2023.
Garantex representatives state that Tether’s decision to block the wallets could have a significant impact on the Russian cryptocurrency market. If USDT becomes too risky for users, the stablecoin’s reputation in Russia could rapidly decline. Currently, the Russian cryptocurrency sector is facing serious sanctions, creating substantial uncertainty for local exchanges and investors. Garantex’s management is working to resolve the issue.