Rusiya hökuməti İT şirkətlərindən təhsilə investisiya tələb edəcək
Böyük İT şirkətləri Rusiyada 2030-cu ilə qədər universitetlərə təxminən 940 milyon dollar ayıra bilər
Rusiya Rəqəmsal İnkişaf Nazirliyi böyük akkreditasiya olunmuş İT şirkətlərinin ali təhsil müəssisələrinə potensial dəstək xərclərini hesablayıb. Proqnoza görə, 2030-cu ilə qədər bu məbləğ təxminən 940 milyon dollar (85,2 milyard rubl) təşkil edə bilər.
Nazirlik İT sahəsindəki böyük şirkətlərin vergi güzəştlərindən əldə etdikləri qənaətin 5%-ni təhsilə yönəltməsini təklif edir. Bu ideya ilk dəfə 2024-cü ilin avqustunda irəli sürülüb. Təklifə əsasən, illik dövriyyəsi təxminən 11 milyon dollardan (1 milyard rubl) çox olan və 100-dən artıq işçisi olan akkreditə olunmuş İT şirkətləri bu öhdəliyi yerinə yetirməlidir.
Nazirliyin hesablamalarına görə, artıq ilk il ərzində İT təhsil proqramlarının dəstəklənməsi biznesə təxminən 185 milyon dollara (16,7 milyard rubl) başa gələ bilər. Bu barədə məlumatı “Kommersant” yayıb.
2025-ci ilin fevral ayına olan məlumata görə, akkreditasiya olunmuş İT şirkətlərinin sayı 20 mini keçib. Onlar üçün mənfəət vergisi 2030-cu ilə qədər 25%-dən 5%-ə endirilib. "Otçestvennıy Soft" assosiasiyası hesab edir ki, yeni tələblər təxminən 400 şirkətə təsir göstərə bilər.
Bundan əlavə, 2024-cü ilin noyabr ayında Rəqəmsal İnkişaf Nazirliyi iri İT şirkətlərinin əməkdaşlarını universitetlərdə dərs deməyə məcbur etməyi təklif etmişdi. Sənaye nümayəndələri isə artıq universitetlərlə sıx əməkdaşlıq etdiklərini, təqaüd proqramları və birgə layihələr həyata keçirdiklərini bildiriblər. Məsələn, 2023-cü ildən etibarən “T-Bank” və 30-dan çox Rusiya şirkəti Mərkəzi Universitetin inkişafına töhfə verir.
Nazirlik bildirir ki, yeni qayda İT şirkətlərinin kadr hazırlığı istiqamətindəki səylərini sistemləşdirəcək. Bununla belə, bu məsələ ilə bağlı müzakirələr hələ davam edir.

Russian government to require IT companies to invest in education
The Russian Ministry of Digital Development has calculated the potential support costs of large accredited IT companies for higher education institutions. According to the forecast, this amount may amount to about $940 million (85.2 billion rubles) by 2030.
The ministry proposes that large IT companies direct 5% of the savings they receive from tax breaks to education. This idea was first put forward in August 2024. According to the proposal, accredited IT companies with an annual turnover of more than $11 million (1 billion rubles) and more than 100 employees must fulfill this obligation.
According to the ministry's calculations, supporting IT educational programs in the first year alone could cost businesses about $185 million (16.7 billion rubles). This information was published by Kommersant.
As of February 2025, the number of accredited IT companies exceeded 20 thousand. The profit tax for them was reduced from 25% to 5% by 2030. The Otchestvenny Soft association believes that the new requirements could affect about 400 companies.
In addition, in November 2024, the Ministry of Digital Development proposed to oblige employees of large IT companies to teach at universities. Industry representatives, however, said that they are already working closely with universities, implementing scholarship programs and joint projects. For example, since 2023, T-Bank and more than 30 Russian companies have been contributing to the development of the Central University.
The ministry says that the new rule will systematize the efforts of IT companies to train personnel. However, discussions on this issue are still ongoing.