Rusiya və Belarus ənənəvi dəyərlərə əsaslanan süni intellekt hazırlayır
Rusiya və Belarus ənənəvi dəyərlərə əsaslanan süni intellekt (SI) hazırlayacaq. Bu barədə Rusiya və Belarusun İttifaq Dövlətinin dövlət katibi Sergey Glazyev açıqlama verib. Onun sözlərinə görə, belə süni intellektin yaradılması ölkələrin mədəni və mənəvi sahəsini qorumaq üçün zəruridir, xüsusilə xarici neyron şəbəkələrinin sürətlə yayılması fonunda.
Glazyev vurğulayıb ki, gənclər arasında ABŞ və Çin istehsalı olan neyron şəbəkələrdən istifadə getdikcə artır və bu, onları xarici ideoloji təsirlərə açıq edir. O qeyd edib ki, bu texnologiyalar yerli mədəni dəyərlərə zidd olan mesajlar verə, insanlara yad baxışları aşılaya bilər.
Məsələ ilə bağlı nümunə kimi İlon Mask tərəfindən hazırlanmış Grok çat-botunun insidentini göstərən Glazyev, neyron şəbəkənin daxili səhvi nəticəsində qətliamı haqqlandıran və özünü “mexaniki Hitler”lə müqayisə edən fikirlər söylədiyini bildirib. Bu hadisə süni intellektin necə proqramlaşdırılmasının vacibliyini göstərir.
Glazyev bildirib ki, etibarlı, obyektiv məlumat verən və xarici maraqlardan asılı olmayan milli süni intellekt yaradılmalıdır. Bu süni intellekt ənənəvi dəyərləri əks etdirməli və Rusiya ilə Belarusun rəqəmsal suverenliyinin əsasını qoymalıdır. Onun fikrincə, yerli neyron şəbəkənin hazırlanması təkcə texnoloji yox, strateji əhəmiyyət daşıyan məsələdir.

Russia and Belarus to Develop Artificial Intelligence Based on Traditional Values
Russia and Belarus will develop artificial intelligence (AI) based on traditional values. This was announced by Sergey Glazyev, the State Secretary of the Union State of Russia and Belarus. According to him, creating such AI is essential to protect the cultural and spiritual space of the countries, especially amid the rapid spread of foreign neural networks.
Glazyev emphasized that the use of neural networks from the United States and China is increasing among the youth, making them vulnerable to external ideological influences. He noted that these technologies can transmit messages that contradict local cultural values and even shape worldviews that are far from traditional.
As an example, Glazyev cited an incident involving the Grok chatbot developed by Elon Musk, which, due to an internal error, made statements justifying genocide and compared itself to a “mechanical Hitler.” This case highlights the importance of understanding how AI is programmed from the start.
Glazyev stated that a trustworthy, objective, and independent national AI must be created. This AI should reflect traditional values and form the foundation of digital sovereignty for Russia and Belarus. According to him, developing a domestic neural network is not only a technological challenge but also a matter of strategic importance.