Rusiyada qarskuterlərinin icarəsi başlayıb
Rusiyanın Tümen, Omsk və Kirov şəhərlərində şəhər mobilliyi xidməti MTS Yurent vasitəsilə elektrosneqokatların icarəsi istifadəyə açılıb.
Bildirilib ki, istifadəçilər qış nəqliyyatı olan elektrosneqokatları birbaşa MTS Yurent mobil tətbiqi üzərindən icarəyə götürə bilərlər. Hazırda xidmət yalnız bu üç şəhərdə mövcuddur, lakin qış tətili dövründə Ural, Sibir və Moskva ətrafı bölgələrdə onlarla şəhəri əhatə edəcək şəkildə genişləndirilməsi planlaşdırılır.
İcarə prosesi elektrikli skuter və ya velosiped icarəsi ilə eynidir: istifadəçi xəritədən ən yaxın cihazı tapır, QR-kodu skan edir, tarif seçir və istifadəyə başlayır. Elektrosneqokatlar xəritədə xüsusi ikonla göstərilir.
Şirkətin açıqlamasına görə, konstruksiya baxımından snəqokat snegochodlara bənzəyir, lakin daha az güclüdür. Elektrosamokatlardan fərqli olaraq, snəqokatlar yalnız xüsusi icazə verilmiş ərazilərdə — əsasən park və skverlərdə istifadə oluna bilər. İcazə verilən zonadan çıxıldıqda cihaz avtomatik dayanır.
Elektrosneqokatların maksimal sürəti 10 km/saat, daşıma limiti isə 120 kq təşkil edir. Bir dəqiqəlik icarə haqqı tarifdən asılı olaraq 62,5 rubldan başlayır.

Scooter rental launched in Russia
Electric snowmobile rentals have been launched in the Russian cities of Tyumen, Omsk and Kirov through the urban mobility service MTS Yurent.
It was reported that users can rent electric snowmobiles, which are winter transport, directly through the MTS Yurent mobile application. Currently, the service is available only in these three cities, but during the winter holidays it is planned to expand to dozens of cities in the Urals, Siberia and the Moscow region.
The rental process is the same as renting an electric scooter or bicycle: the user finds the nearest device on the map, scans the QR code, selects a tariff and starts using it. Electric snowmobiles are indicated on the map with a special icon.
According to the company, in terms of design, snowmobiles are similar to snowmobiles, but are less powerful. Unlike electric scooters, snowmobiles can only be used in specially permitted areas - mainly in parks and squares. The device stops automatically when leaving the permitted zone.
The maximum speed of electric snowmobiles is 10 km/h, and the carrying limit is 120 kg. The rental fee per minute starts from 62.5 rubles, depending on the tariff.