Rusiyada Telegram və WhatsApp-da yeni istifadəçilərin qeydiyyatı məhdudlaşdırılıb
Rusiyada yeni istifadəçilər artıq Telegram və WhatsApp-da qeydiyyatdan keçərkən zəng və SMS təsdiq mesajlarını tam şəkildə ala bilmirlər.
İddiaya görə, Rusiya mobil operatorlarına messencerlərin podratçıları tərəfindən göndərilən SMS və zənglərin ötürülməsini dayandırmaq göstərişi verilib. Məlumatlara əsasən, bəzi nömrələrə mesajlar çatır, digərlərinə isə yox. Məsələn, “MTS” və “Megafon” nömrələrinə SMS gəlir, amma “Beeline” nömrələrinə çatmır.
Xatırladaq ki, Roskomanadzor 2025-ci ilin avqustunda Telegram və WhatsApp zənglərinə qismən məhdudiyyət tətbiq etmişdi. Qurum bu addımı “məlumatların cinayətkar məqsədlərlə istifadəsinin qarşısını almaq üçün” atdığını bildirmişdi.
Oktyabr ayında isə tənzimləyici orqan ölkənin cənub bölgələrindəki nasazlıqlara cavab olaraq yenidən “qismən məhdudiyyətlər” tətbiq edildiyini açıqlamışdı.

Russia restricts registration of new users on Telegram and WhatsApp
New users in Russia are no longer receiving full call and SMS confirmation messages when registering on Telegram and WhatsApp.
Allegedly, Russian mobile operators have been ordered to stop forwarding SMS and calls sent by the messengers’ contractors. According to reports, messages are reaching some numbers, but not others. For example, SMS is reaching MTS and Megafon numbers, but not Beeline numbers.
Recall that in August 2025, Roskomanadzor imposed a partial restriction on Telegram and WhatsApp calls. The agency said that it took this step “to prevent the use of data for criminal purposes.”
In October, the regulator announced that it had again imposed “partial restrictions” in response to malfunctions in the southern regions of the country.