Rusiyada TikTok-u bloklamaq istəyirlər
Sosial Şəbəkələr və Messencerlərin Peşəkar İstifadəçiləri Assosiasiyası (APPSIM) Roskomnadzor-a TikTok-u bloklamağı təklif edib.
TikTok Rusiyada fəaliyyətini davam etdirir, lakin ruslar üçün yalnız iki il əvvəlki köhnə videolar mövcuddur. APPSIM araşdırmasına görə, qısa video xidməti istifadəçilərinin 70%-i TikTok-dan istifadə etməyə davam edir.
Əslində, bu platformanın bu gün Rusiyada etdiyi hər şey istifadəçiləri TikTok-u əvəz edən yerli platformalardan uzaqlaşdırmaqdır”, - APPSIM bildirib.
APPSIM TikTok-un şəxsi məlumatlar haqqında qanuna uyğunluğunu yoxlamağı xahiş edir, ona görə xidmətlər Rusiyadakı rusların məlumatlarını lokallaşdırmalıdır. Və pozuntular aşkar edilərsə, Rusiyada Çin xidmətini bloklayın.
Assosiasiya hesab edir ki, bloklama Rusiyanın qısametrajlı videoçarxlardan ibarət sosial şəbəkələrinə (VK video, Yappy, Zen və başqaları) öz auditoriyasını 30 milyon nəfər artırmağa imkan verəcək, bloqçular isə daha çox abunəçi və daha çox pul qazanmaq imkanı əldə edəcəklər.

They want to block TikTok in Russia
The Association of Professional Users of Social Networks and Messengers (APPSIM) proposed to Roskomnadzor to block TikTok.
TikTok continues to operate in Russia, but only old videos from two years ago are available for Russians. According to APPSIM research, 70% of users of the short video service continue to use TikTok.
In fact, all this platform is doing in Russia today is to drive users away from local platforms that are replacing TikTok,” APPSIM said.
APPSIM asks to check TikTok's compliance with the law on personal data, so the services must localize the data of Russians in Russia. And if violations are detected, block the Chinese service in Russia.
The association believes that the blocking will allow Russian short video social networks (VK video, Yappy, Zen and others) to increase their audience by 30 million people, and bloggers will have more subscribers and the opportunity to earn more money.