05 Noyabr 2025 17:17
Rusiyanın Rəqəmsal İnkişaf Nazirliyi “uşaq SIM kartları”nın tətbiqinə başlayır. Nazir Maksut Şadayevin sözlərinə görə, valideynlər bundan sonra övladlarının yerləşdiyi yeri mobil operator vasitəsilə izləyə biləcəklər — bunun üçün artıq rəsmi müraciət və ya məhkəmə qərarı tələb olunmayacaq.
Yeni qaydalara əsasən, uşaqların SIM kartları yalnız valideyn razılığı ilə qeydiyyatdan keçiriləcək. Valideynlər “Gosuslugi” platforması üzərindən etibarlı şəxs təyin edə və uşağın geolokasiya məlumatlarını istənilən vaxt əldə edə biləcəklər.
Qeyd edək ki, bu qərar Rusiyada SIM kartların istifadəsinə dair nəzarətin gücləndirilməsi fonunda qəbul edilib.

Russia to introduce special SIM cards for children
The Russian Ministry of Digital Development is launching the introduction of “children’s SIM cards.” According to Minister Maksut Shadayev, parents will now be able to track their children’s location through a mobile operator — no formal application or court order will be required.
According to the new rules, children’s SIM cards will be registered only with parental consent. Parents will be able to appoint a trusted person through the Gosuslugi platform and access their child’s geolocation data at any time.
Note that this decision was made against the backdrop of increased control over the use of SIM cards in Russia.