Rusiyanın aparıcı İT şirkətləri iflasa uğrayıb — borclar 28 milyon avrodan çoxdur
Rusiyanın Kalininqrad vilayətində yerləşən proqram təminatı istehsalçıları olan «Avroid» və «Giperus» şirkətləri, ümumilikdə 2,3 milyard rublu keçən borcları ilə bağlı özlərini iflas etmiş elan etmək üçün məhkəməyə müraciət ediblər. Lakin, Arbitraj Məhkəməsi bu müraciətləri lazımi sənədlərin təqdim edilməməsi səbəbindən 15 avqust 2025-ci ilə qədər təxirə salıb.
«Avroid» şirkəti, «Avrora» əməliyyat sistemi üçün tətbiqlər hazırlayır, «Giperus» isə ABŞ-ın «Nutanix» şirkətinin məhsuluna bənzər hiper-konvergent infrastruktur həlləri təqdim edir. Hər iki şirkət, «Strigo Capital» investisiya fondu tərəfindən idarə olunur; bu fondun əsas səhmdarları arasında «MoyOfis» proqram təminatının qurucusu Dmitri Komissarov və keçmiş Sankt-Peterburq vitse-qubernatoru Eduard Batanov yer alır.
May ayında, şirkətlər öz iflaslarını elan edərək, ofislərinin bağlandığını və əməkhaqqı ödənişlərinin gecikdiyini bildirmişdilər. İşçilər, ödənişlərin əvvəlki investorun şirkətdən ayrılması və yeni investorlarla danışıqların uzanması səbəbindən gecikdiyini bildiriblər. Bəzi əməkdaşlar artıq Rospotrebnadzor və Əmək Müfəttişliyi ilə əlaqə saxlayıblar.
Şirkət rəhbərliyi, əməkdaşların və kreditlərin ödənməsi məsələsini yalnız kreditlər və təsisçilər çərçivəsində müzakirə etməyə hazır olduqlarını ifadə ediblər.
Bu vəziyyət, Rusiya proqram təminatı sektorunda investorların və əməkdaşların hüquqlarının qorunması məsələlərinə diqqət yetirilməsinin vacibliyini bir daha gündəmə gətirir.

Leading Russian IT companies file for bankruptcy — debts exceed 28 million euros
Software developers "Avroid" and "Giperus," based in the Kaliningrad region of Russia, have filed for bankruptcy due to debts exceeding 2.3 billion rubles in total. However, the Arbitration Court has postponed consideration of their applications until August 15, 2025, citing missing documentation.
Avroid develops applications for the Russian operating system "Aurora," while Giperus offers hyper-converged infrastructure solutions similar to those of the U.S. company Nutanix. Both companies are managed by the investment fund Strigo Capital, whose main shareholders include Dmitry Komissarov, founder of the MoyOfis software, and Eduard Batanov, former vice governor of Saint Petersburg.
In May, the companies announced their bankruptcy, reporting that their offices had closed and employee salary payments were delayed. Employees explained that the delays were due to the departure of a previous investor and prolonged negotiations with new ones. Some workers have already contacted Rospotrebnadzor and the Labor Inspectorate.
Company management stated that they are only willing to discuss payment issues with creditors and founders.
This situation once again highlights the importance of protecting the rights of investors and employees in the Russian software sector.