Sİ startapı "Nothing" 200 milyon dollar investisiya əldə edib
Müasir smartfon istehsalçısı olan “Nothing” startapı “Tiger Global”ın rəhbərlik etdiyi 200 milyon dollarlıq investisiya raundu ilə startapın dəyəri 1.3 milyard dollara çatdı.
Bu yeni maliyyələşdirmə ilə “Nothing”in indiyə qədər topladığı investisiyanın ümumi miqdarı 450 milyon dolları keçdi.
Startapın qurucusu, əvvəllər "OnePlus"ın da həmtəsisçisi olan Karl Peydir. "Nothing" fərqli dizaynı və texnoloji yanaşması ilə qısa müddətdə böyük uğur əldə edib. Bu ilin əvvəlində startapın ümumi satışları 1 milyard dolları ötüb. Hazırda "Nothing"in qlobal bazar payı 1%-dən az olsa da, ən böyük bazarı olan Hindistanda bu rəqəm 2%-ə çatır.
Gələcəyin Ağıllı Cihazları: Süni İntellekt
Startap yeni investisiyadan əsasən süni intellektə (Sİ) yönəlmiş məhsullar yaratmaq üçün istifadə etməyi planlaşdırır. "Nothing" gələn il tamamilə Sİ-yə əsaslanan yeni cihaz təqdim edəcəyini elan edib.
“Tiger Global”dan Mett Uotçer verdiyi açıqlamada bildirib ki, “Karl və onun komandası şəxsi texnologiyanın gələcəyi üçün avadanlıq və proqram təminatını süni intellektlə yenidən qururlar. Biz onlarla Sİ-yə əsaslanan təcrübələr yaratmaqda əməkdaşlıq etməyə çox həvəsliyik”.
"Nothing" artıq öz əməliyyat sistemində bəzi süni intellekt xüsusiyyətlərini sınaqdan keçirir. Məsələn, “Essential Search” adlı ağıllı axtarış funksiyası istifadəçilərə cihaz daxilində məlumatı tapmağa kömək edir. Startap süni intellekt sahəsindəki işlərə rəhbərlik etmək üçün Selim Benayatl işə götürüb
Bununla belə, süni intellektlə işləyən cihazlar bazarında hələ ki böyük uğurlar əldə edilməyib. Məsələn, “Humane” adlı süni intellekt startapı uğursuz “AI Pin” cihazından sonra “HP”yə satılıb, “Rabbit” isə “R1” cihazında problemləri aradan qaldırmağa çalışır.
Karl Pey düşünür ki, smartfonlar hələ də süni intellekt tətbiqləri üçün ən yaxşı platformadır və yaxın 3-5 il ərzində də belə olaraq qalacaq. "Nothing" məhz bu sahədə irəliləməyi və gənc nəsil istifadəçilərini hədəf alaraq bazarda fərq yaratmağı planlaşdırır.
Yekun olaraq, "Nothing" topladığı bu böyük investisiya ilə özünü smartfon istehsalçısından daha çox, süni intellektə əsaslanan fərqli bir texnologiya startapı kimi təqdim etməyə hazırlaşır. Bu addım startapın gələcəkdə rəqabəti daha da artıracağını göstərir.

17 September 2025 11:20
The modern smartphone manufacturer Nothing has reached a valuation of $1.3 billion following a $200 million funding round led by Tiger Global.
With this new financing, Nothing’s total fundraising has now surpassed $450 million. The startup was founded by Carl Pei, who previously co-founded OnePlus. Thanks to its distinctive design and technological approach, Nothing has quickly gained attention in the smartphone market. Earlier this year, the company’s total sales exceeded $1 billion. While its global market share remains below 1%, in India—its largest market—the share has climbed to around 2%.
The Future of Smart Devices: Artificial Intelligence
The company plans to direct most of this new investment toward developing AI-powered products. Nothing has already announced that it will launch a device entirely based on artificial intelligence next year.
Matt Watcher of Tiger Global commented: “Carl and his team are reimagining personal technology by combining hardware and software with artificial intelligence. We are very excited to work with them to create AI-driven experiences.”
Nothing has begun testing AI features in its operating system. One example is “Essential Search,” an intelligent search tool designed to help users locate information across their devices. To strengthen its AI strategy, the company recently appointed Salim Benayat as a new executive director to lead its artificial intelligence initiatives.
However, the AI hardware market remains challenging. For instance, the startup Humane sold itself to HP following the failure of its “AI Pin” device, while Rabbit continues to address issues with its R1 device.
Despite these setbacks, Carl Pei believes that smartphones remain the best platform for AI applications and will continue to do so for the next three to five years. Nothing aims to advance in this field and appeal to a younger generation of users to set itself apart in the competitive market.
In conclusion, with this significant investment, Nothing is positioning itself not just as a smartphone manufacturer but as a tech startup centered on artificial intelligence—a move that signals its ambition to intensify competition in the years ahead.