SOCAR İT sistemlərini “Hökumət buludu”na köçürüb
Fərmanın icrası çərçivəsində informasiya sistemləri və ehtiyatlarını “Hökumət buludu”na köçürən növbəti dövlət qurumu Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) olub.
SOCAR informasiya sistemləri və ehtiyatlarını qismən “AznTelecom” MMC-yə məxsus Bakı Data Mərkəzinə yerləşdirib. “AzInTelecom” MMC tərəfindən Dövlət Neft Şirkətinə Virtual server – IaaS (İnfrastructure-as-a-Service) və Rezervlənmə – BaaS (Backup-as-a-Service) “bulud” xidmətlərinin göstərilməsi təmin edilib. Bununla da qurum kritik sistemlərin yüksək əlçatanlığına nail olub.
Qeyd edək ki, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin (RİNN) həyata keçirdiyi “Hökumət buludu” layihəsinin icraçısı “AzInTelecom” MMC-dir. Layihə çərçivəsində dövlət qurumlarının İT sistemlərinin “AzInTelecom”a məxsus Bakı və Yevlax Data mərkəzlərinə tam və ya qismən miqrasiyası həyata keçirilir. Miqrasiya nəticəsində qurumların cari İT xərcləri azalır və informasiya sistemlərinin məhsuldarlığı artır. Beləliklə, informasiya sistemlərinin təhlükəsizliyinin daha da təkmilləşdirilməsinə, sabit və dayanıqlı İT infrastrukturuna, operativ koordinasiya ilə yüksəkkeyfiyyətli servis təminatı və 24/7 monitorinq xidmətinə nail olunur.

SOCAR migrated its IT systems to the "Government Cloud"
State Oil Company of Azerbaijan Republic was the next state institution to transfer its information systems and resources to the "Government Cloud."
The information systems and resources of SOCAR have been partially migrated to the Data Center of "AzInTelecom" LLC, located in Baku. "AzInTelecom" LLC provided the State Oil Company of the Republic of Azerbaijan with cloud-based solutions, including virtual servers (IaaS — Infrastructure-as-a-Service) and data backup (BaaS — Backup-as-a-Service). As a result, the institution has ensured high availability of its critical systems.
It should be noted that the organization responsible for the "Government Cloud" project, implemented by the Ministry of Digital Development and Transport, is "AzInTelecom" LLC, operating under the ministry. Within the framework of the project, the IT systems of state institutions are fully or partially migrated to AzInTelecom's data centers in Baku and Yevlakh. The migration of government agencies to the "Government Cloud" leads to a reduction in current IT costs and an increase in the productivity of information systems. This process facilitates enhanced security of information systems, the establishment of a stable and sustainable IT infrastructure, and high-quality services with prompt coordination and 24/7 monitoring.