14 Avqust 2025 15:37
Anthropic, Humanloop-un əsas qurucu komandası və bir neçə mühəndisini öz sıralarına qatıb. Qeyd edək ki, Humanloop-un fikri mülkiyyəti alınmayıb, yalnız qurucular və işçilər transfer olunub.
Humanloop 2020-ci ildə University College London-dan çıxmış startap olaraq yaradılıb və sonradan Y Combinator və Fuse Incubator proqramlarında iştirak edib. Şirkət iki turda ümumilikdə 7,91 milyon dollar investisiya toplayıb. Humanloop-un müştəriləri arasında Duolingo, Gusto və Vanta yer alıb.
Keçən ay Humanloop müştərilərinə fəaliyyətini dayandıracağını və bir satınalma prosesinə hazırlaşdığını açıqlamışdı. Şirkətin keçmiş CEO-su Raza Habib bildirib ki, onların məqsədi həmişə təhlükəsiz və effektiv süni intellekt tətbiqləri yaratmaq olub və Anthropic-in bu sahədə vizyonu ilə tam üst-üstə düşür.
Anthropic-in API məhsul rəhbəri Brad Abrams əlavə edib ki, Humanloop-un təcrübəsi şirkətin təhlükəsiz və faydalı süni intellekt sistemləri yaratmaq işində çox qiymətli olacaq.
Bu transfer, Anthropic-in korporativ müştərilərinə uzun kontekst pəncərələri və digər inkişaf etmiş xüsusiyyətlər təqdim etdiyi dövrə təsadüf edir. Həmçinin, şirkət ABŞ hökuməti ilə razılaşaraq süni intellekt xidmətlərini ilk il üçün hər dövlət qurumu üçün yalnız 1 dollara təqdim edəcək.

The CEOs of the AI startup Humanloop have been transferred to Anthropic
Anthropic has brought Humanloop’s core founding team and several engineers into its ranks. It should be noted that Humanloop’s intellectual property was not acquired; only the founders and employees were transferred.
Humanloop was founded in 2020 as a startup out of University College London and later participated in the Y Combinator and Fuse Incubator programs. The company raised a total of $7.91 million in two investment rounds. Its clients included Duolingo, Gusto, and Vanta.
Last month, Humanloop informed its clients that it would cease operations and prepare for an acquisition process. Former CEO Raza Habib stated that their goal has always been to create safe and effective AI applications, which aligns fully with Anthropic’s vision in the field.
Anthropic’s API product lead, Brad Abrams, added that Humanloop’s experience will be highly valuable in the company’s efforts to develop safe and useful AI systems.
This transfer coincides with Anthropic’s period of offering corporate clients advanced features such as longer context windows. Additionally, the company has reached an agreement with the U.S. government to provide AI services to federal agencies for only $1 per agency during the first year.