Tarixi görüş: Bill Gates və Linus Torvalds illər sonra ilk dəfə görüşdülər
ABŞ-də Microsoft-un həmtəsisçisi Bill Gates və Linux nüvəsinin yaradıcısı Linus Torvalds ilk dəfə görüşüblər. The Verge-in məlumatına görə, texnologiya dünyasının bu iki tanınmış simasının indiyədək bir araya gəlməməsi təəccüblü hesab olunur.
Görüş Microsoft-da baş texniki direktor və Sysinternals platformasının həmtəsisçisi Mark Russinovich-in təşkil etdiyi şam yeməyi zamanı baş tutub. Görüş rəsmi xarakter daşımayıb və hər hansı texniki qərar qəbul olunmayıb. Lakin texnoloji ictimaiyyət bu cür görüşlərin gələcək əməkdaşlıqlar üçün zəmin yarada biləcəyini düşünür.
Mütəxəssislər Gates və Torvaldsı illərdir bir-birinə zidd texnoloji və fəlsəfi baxışlara sahib şəxslər kimi qiymətləndirirlər. Microsoft-un həmtəsisçisi olan Gates proqram təminatının kommersiyalaşdırılmasının tərəfdarı kimi tanınır. Digər tərəfdən, Torvalds açıq mənbə fəlsəfəsini müdafiə edir və proqram təminatında şəffaf və kollektiv inkişaf modelini əsas götürür.
Torvalds texnoloji mühitdə sərt çıxışları və fikirləri ilə seçilir. O, həmkarlarına qarşı sərt tənqidləri, süni intellektin inkişafını isə əksər hallarda marketinq addımı kimi qiymətləndirməsi ilə tanınır. 2018-ci ildə şəxsi münasibətlərdəki yanaşmasına görə Linux-un inkişafından müvəqqəti uzaqlaşmış, həmin dövrdə sonradan geniş yayılmış versiya idarəetmə sistemi olan Git-i yaratmışdı.
Bu görüş texnologiya sahəsində müxtəlif yanaşmaları təmsil edən iki nüfuzlu şəxsiyyətin ilk dəfə bir araya gəlməsi baxımından mühüm hadisə kimi qiymətləndirilir. Onların gələcəkdə hansı istiqamətdə fikir mübadiləsi aparacağı və ya əməkdaşlıq edəcəyi hələlik məlum deyil.

Historic meeting: Bill Gates and Linus Torvalds meet for the first time after years
In the United States, Microsoft co-founder Bill Gates and the creator of the Linux kernel, Linus Torvalds, have met for the first time. According to The Verge, it is surprising that these two prominent figures in the tech world had never crossed paths until now.
The meeting took place during a dinner hosted by Mark Russinovich, Chief Technology Officer at Microsoft and co-founder of the Sysinternals platform. The meeting was informal, and no technical decisions were made. However, the tech community sees this kind of interaction as potentially paving the way for future collaboration.
Experts have long viewed Gates and Torvalds as representatives of opposing technological and philosophical standpoints. Gates is known as a proponent of commercializing software, while Torvalds advocates for open-source principles and promotes a transparent, collaborative approach to software development.
Torvalds is known in the tech world for his outspoken views and sharp criticism of his peers. He has often dismissed developments in artificial intelligence as largely driven by marketing. In 2018, he temporarily stepped away from Linux development due to his approach to interpersonal communication. During that time, he created Git, which later became a widely used version control system.
This meeting is considered a significant event, as it marks the first time two influential figures representing fundamentally different approaches in the tech industry have come face to face. Whether their paths will converge again for further dialogue or collaboration remains to be seen.