Tayvan ABŞ-yə 100 milyard dollar investisiya edəcək
Tayvanın ən böyük yarımkeçirici istehsalçısı olan TSMC ABŞ-də beş yeni çip fabriki tikmək üçün 100 milyard dollar investisiya edəcəyini elan edib. Şirkətin rəhbəri C.C. Wei bu xəbəri Donald Trampla birgə Ağ Evdə açıqlayıb. Çiplər smartfonlardan avtomobillərə, hətta hərbi təyyarələrə qədər bir çox sahədə istifadə olunur. Dünyada çip istehsalında Tayvan əsas rol oynayır. Lakin son zamanlar Çinə qarşı tətbiq edilən məhdudiyyətlər və alternativlərin azalması, ölkənin çip istehsalında dominant olması ilə bağlı narahatlıqlar yaradıb.
Donald Tramp çıxışında, "Biz ehtiyacımız olan çipləri və yarımkeçiriciləri öz ölkəmizdə istehsal etməliyik. Bu, milli təhlükəsizlik məsələsidir," – deyə vurğulayıb.
TSMC ABŞ-dəki texnologiya şirkətlərinin əsas tədarükçüsüdür. Yeni investisiya çərçivəsində üç çip istehsal fabriki, iki qabaqcıl çip paketləmə zavodu və geniş bir tədqiqat mərkəzi tikiləcək.
ABŞ hökuməti yerli istehsalı artırmaq və Asiya ölkələrindən yarımkeçiricilər üzrə asılılığı azaltmaq üçün bu addımı dəstəkləyir. Əslində, TSMC ötən il ABŞ-yə yatıracağı investisiyanı əvvəlcə 25 milyard dollar kimi planlaşdırsa da, daha sonra bu məbləği 65 milyard dollara qədər artıracağını bildirmişdi. Şirkət eyni zamanda, 2030-cu ilə qədər Arizona ştatında üçüncü çip zavodunun açılmasını da planlaşdırır.
Yeni fabriklərin tikinti müddəti tam dəqiqləşdirilməsə də, növbəti dörd il ərzində bu layihələr çərçivəsində 40 min yeni iş yerinin açılacağı gözlənilir. Bu elan edildikdən sonra, TSMC-nin Tayvanda birjada listinqdə olan səhmləri 2% dəyər itirib. Tayvan hökumətinin sözçüsü dərhal açıqlama verərək bildirdi ki, hökumət TSMC-nin ABŞ-yə investisiyalarını nəzərdən keçirəcək. O qeyd edib ki, Tayvan sənayesinin qlobal bazara çıxışını artıran və ölkənin rəqabət gücünü yüksəldən xarici investisiyalar ümumilikdə müsbət qiymətləndirilir.
Bundan əlavə, Tayvan Prezident Aparatı da rəsmi açıqlama yayaraq TSMC-nin ABŞ-dakı investisiyalarına dəstək verəcəklərini və ən qabaqcıl yarımkeçirici texnologiyasının Tayvanda qalmasını təmin edəcəklərini bəyan edib.

Taiwan to Invest $100 Billion in the U.S.
Taiwan's largest semiconductor manufacturer, TSMC, has announced that it will invest $100 billion to build five new chip factories in the United States. The company's CEO, C.C. Wei, made the announcement alongside former President Donald Trump at the White House. Chips are used in a wide range of sectors, from smartphones to cars and even military aircraft. Taiwan plays a central role in global chip production. However, recent restrictions imposed on China and the reduction of alternatives have raised concerns about Taiwan's dominant position in chip manufacturing.
In his speech, Donald Trump emphasized, "We need to produce the chips and semiconductors we need in our own country. This is a matter of national security."
TSMC is the main supplier for tech companies in the U.S. Under the new investment, three chip manufacturing plants, two advanced chip packaging factories, and a large research center will be built.
The U.S. government supports this move to increase domestic production and reduce dependency on semiconductor imports from Asian countries. In fact, TSMC had initially planned to invest $25 billion in the U.S. last year, but later decided to increase this amount to $65 billion. The company also plans to open a third chip plant in Arizona by 2030.
While the construction timeline for the new factories has not been fully specified, it is expected that 40,000 new jobs will be created over the next four years as part of these projects.
Following this announcement, TSMC's shares listed on the Taiwan stock exchange dropped by 2%. A spokesperson for the Taiwanese government immediately issued a statement, indicating that the government will review TSMC’s investments in the U.S. The spokesperson also noted that foreign investments that enhance Taiwan's access to global markets and strengthen the country's competitive power are generally viewed positively.
Additionally, the Taiwanese Presidential Office issued an official statement, pledging support for TSMC’s U.S. investments while ensuring that the most advanced semiconductor technologies remain in Taiwan.