TEKLA Təlim və Dialoq tədbiri (TEKLA Workshop and Dialogue) keçirilib
21-22 oktyabr 2023-cü il tarixlərində İsveçin Bakıdakı Səfirliyi KTH Kral Texnologiya İnstitutu, İsveç İnstitutu və “Women in Tech” təşkilatının Azərbaycan nümayəndəliyi ilə birlikdə Bakı, Tərtər, Horadiz və Ağcəbədinən olan 11-15 yaş arası 30 məktəbli qız üçün TEKLA Təlim və Dialoq tədbiri (TEKLA Workshop and Dialogue) təşkil etmişdir.
“Bilim Bakı” mərkəzi, “İNNOLAND” İnkubasiya və Akselerasiya Mərkəzi və STEAM İnnovasiya Mərkəzində baş tutan iki günlük tədbirin əsas məqsədi daha çox yeniyetmə qızları əyləncəli və yaradıcı platforma vasitəsi ilə STEM (elm, texnologiya, mühəndislik və riyaziyyat) sahəsinə cəlb etməkdir.
Təlim zamanı məktəbli qızlar “Bilim Bakı” və STEAM İnnovasiya Mərkəzlərinin qadın ekspertləri ilə tanış olmaq, robotlar, kodlaşdırma və texnologiyadan istifadənin müxtəlif üsulları haqqında öyrənmək imkanı əldə etmişdir.
Tədbirin ikinci hissəsində valideynlər, texnologiya sahəsində fəaliyyət göstərən qadın ekspertlər, biznes, elm, vətəndaş cəmiyyəti və media nümayəndələrinin iştirak etdiyi panel müzakirəsi keçirildi. Texnologiya sektorunda qadınların zəif təmsilçiyinə toxunan panel məruzəçiləri bu sektorda daha çox qız və qadının iştirakının və səlahiyyətlərinin artırılması yollarını müzakirə etdilər. Qeyd olundu ki, bu gün dünyada daha çox qız məktəbə getsə də, onlar hələ də STEM sahəsində əhəmiyyətli dərəcədə az təmsil olunur və biz təcili olaraq gender fərqini aradan qaldırmalı və STEM sahələrində gender bərabərliyini fəal şəkildə təbliğ etməliyik.
İsveçli qonaq məruzəçi, “Vegan Delights Sweden” şirkətinin baş direktoru və təsisçisi Anahita Vazvan qida sektorunda gənc iş qadını olmaq təcrübəsini və beynəlxalq müştərilərin və satışların idarə edilməsində texnologiyanın roluna dair düşüncələrini bölüşdü.

TEKLA Workshop and Dialogue was held
On October 21-22, 2023, the Embassy of Sweden in Baku, KTH Royal Institute of Technology, the Swedish Institute and the Azerbaijani representative office of the "Women in Tech" organization organized TEKLA Training and Organized a dialogue event (TEKLA Workshop and Dialogue).
The main goal of the two-day event, which took place at the "Bilim Baku" center, the "INNOLAND" Incubation and Acceleration Center and the STEAM Innovation Center, is to attract more teenage girls to the field of STEM (science, technology, engineering and mathematics) through a fun and creative platform.
During the training, the schoolgirls had the opportunity to meet the female experts of the "Bilim Baku" and STEAM Innovation Centers, learn about robots, coding and various methods of using technology.
In the second part of the event, a panel discussion was held with the participation of parents, female experts working in the field of technology, representatives of business, science, civil society and the media. Addressing the underrepresentation of women in the technology sector, panelists discussed ways to increase the participation and empowerment of more girls and women in the sector. It was noted that even though more girls are going to school around the world today, they are still significantly underrepresented in STEM fields, and we urgently need to close the gender gap and actively promote gender equality in STEM fields.
Swedish guest speaker Anahita Vazvan, CEO and founder of Vegan Delights Sweden, shared her experience of being a young business woman in the food sector and her thoughts on the role of technology in managing international customers and sales.