Telefon fırıldaqçıları ilə mübarizə üçün “süni intellekt nənə” yaradılıb
Cümə axşamı Böyük Britaniyanın ən böyük mobil şəbəkə operatoru “O2” telefon fırıldaqçılarını əsəbiləşdirmək üçün hazırlanmış “AI Granny” çatbotu təqdim edib.
Deyzi adlanan çatbot həmsöhbət olmaq üçün xeyli vaxtı olan yaşlı qadını təqlid edir. Belə ki, o öz bank məlumatlarını əldə etməyə çalışan fırıldaqçılarla toxuculuq, öz pişiyi Flafi və s mövzular barədə söhbət edərək onları xeyli yubandırır.
“O2”ın "AI Granny" ilə bağlı press-relizində deyilir ki, o fırıldaqçılara cavab verməzdən öncə xüsusi dil modeli vasitəsilə əvvəl zəng edənin səsini mətnə​, sonra isə cavab vermək üçün yazdığı mətni nitqə çevirən müxtəlif süni intellekt modellərini özündə birləşdirir. Həmçinin çatbot böyük izləyici kütləsi olan və fırıldaqçılarla mübarizədə ekspert Cim Brovninq tərəfindən öyrədilib.
Çatbotun fəaliyyətini real praktikada görmək çox əyləncəlidir. Keçən il “FBI” yaşlı insanlardan fırıldaq yolu ilə 3.4 milyard pul oğurlandığını bildirib. Bu rəqəm 2022-ci ilin statistikası olan 3.1 milyard dollardan daha çoxdur. Süni intellekt və səs təqlidinin inkişafı ilə bu rəqəmlər getdikcə daha da artır.

‘AI Granny’ is happy to talk with phone scammers all day
On Thursday, the UK’s largest mobile network operator, O2, introduced a chatbot designed to frustrate phone scammers. Called “dAIsy,” it mimics an older woman with all kinds of time to chat – about knitting, her cat Fluffy – with the aim of keeping fraudsters endlessly engaged as they try obtaining her (fake) bank details.
A press release about O2’s “AI Granny” says it combines “various AI models” that transcribe the caller’s voice into text before generating a response through a custom large language model, then feeding it through a text-to-speech model to produce a voice answer. The AI was trained in part by Jim Browning, a “scambait” expert with a huge YouTube following.
It’s fun to see in practice. (O2 says the audio in the video below is real.) If it makes a dent, all the better. Last year, the FBI reported that people over age 60 were swindled out of $3.4 billion via telephone scams, up from $3.1 billion in 2022. With generative AI taking off — and voice impersonation with it — those numbers are poised to balloon.