Telegram Qazaxıstanda ofis açır
Qazaxıstanın Rəqəmsal İnkişaf Nazirliyinin rəhbəri Jaslan Madiyev bildirib ki, Telegram ilə ölkədə ofis açmaq üçün artıq razılıq əldə olunub.
O vurğulayıb ki, messencer üçün də nümayəndə təyin olunacaq. Bu, yerli qanunvericiliklə tələb olunur, ona görə bütün internet platformalarında ölkədə nümayəndənin olması tələb olunur.
Madiev hesab edir ki, bu, Telegram-da "məzmun üzərində nəzarəti artıracaq". Eyni zamanda, nazir əlavə edib ki, hakimiyyət “qeyri-qanuni məzmunu operativ şəkildə silmək və dağıdıcı kanalları bloklamaq üçün” artıq messencerlə əməkdaşlıq edir:
Nümayəndə təyin etmək və ofis açmaq üçün Telegram ilə razılaşma məzmuna nəzarətin artırılması üçün vacib addımdır.
İyul ayında Pavel Durov bildirmişdi ki, Qazaxıstanın 20 milyon əhalisinin 12,5 milyonu hər ay Telegramdan istifadə edir ki, bu da ötən illə müqayisədə 25% artım deməkdir.

Telegram opens an office in Kazakhstan
Jaslan Madiyev, head of the Digital Development Ministry of Kazakhstan, said that an agreement has already been reached with Telegram to open an office in the country.
He stressed that a representative will be appointed for the messenger. This is required by local legislation, so all internet platforms are required to have a representative in the country.
Madiev believes that this will "increase control over content" on Telegram. At the same time, the minister added that the authorities are already cooperating with the messenger "to promptly remove illegal content and block destructive channels":
The agreement with Telegram to appoint a representative and open an office is an important step to increase content control.
In July, Pavel Durov reported that 12.5 million of Kazakhstan's 20 million people use Telegram every month, which is a 25% increase compared to last year.