The New York Times və Amazon süni intelleklə bağlı lisenziya sazişi imzalayıb
Demək olar ki, iki il əvvəl OpenAI və Microsoft-u müəllif hüquqlarının pozulması ilə bağlı məhkəməyə verən The New York Times indi öz redaksiya məzmununu Amazon-a təqdim etməklə texnologiya nəhənginin süni intellekt platformalarının təlimi üçün lisenziya razılaşması imzalayıb.
The New York Times-ın yaydığı bəyanatda bildirilir ki, bu saziş “Times redaksiya məzmununu Amazon-un müxtəlif müştəri təcrübələrinə gətirəcək”. Buraya xəbər məqalələri, NYT Cooking saytı üzrə qida və reseptlər, həmçinin idman mövzularına həsr olunmuş The Athletic saytı daxildir.
Şirkət əlavə edib ki, Amazon-un The Times redaksiya məzmunundan istifadəsi smart dinamiklərdə işləyən Alexa proqram təminatına da aid ola bilər.
The New York Times nümayəndəsi Danielle Rhoades Ha TechCrunch-a bildirib ki, “Amazon məhsullarının istifadəçi təcrübəsinə uyğun olduqda, istifadəçilərə Times məhsullarına birbaşa keçidlər təqdim olunacaq və oxucular tam Times təcrübəsini əldə edə biləcəklər”.
Sazişin şərtləri açıqlanmayıb, lakin bu, Amazon üçün ilk belə razılaşmadır. OpenAI isə The Washington Post, The Atlantic, The Guardian, NewsCorp, Axel Springer və digər nəşriyyatlarla oxşar lisenziya sazişləri bağlayıb.
The New York Times üçün bu, generativ süni intellekt üçün ilk lisenziya razılaşmasıdır və bu, həmin nəşrin OpenAI və Microsoft-u milyonlarla məqaləni icazəsiz və kompensasiya ödəmədən süni intellekt modellərinin təlimi üçün istifadə etməkdə ittiham etməsindən sonra baş verir.
Nümayəndə qeyd edib ki, “Biz işimizin dəyərinin düzgün qiymətləndirilməsini uzun müddətdir təmin edirik, istər kommersiya sazişləri vasitəsilə, istərsə də intellektual mülkiyyət hüquqlarımızın müdafiəsi yolu ilə”.
OpenAI və Microsoft isə ittihamları rədd edir.
Bu razılaşma media sahəsində süni intellektlə bağlı müəllif hüquqları və kommersiya münasibətlərində yeni mərhələnin başlanğıcı kimi qiymətləndirilir.

The New York Times and Amazon sign AI licensing agreement
Nearly two years after filing a lawsuit against OpenAI and Microsoft for copyright infringement, The New York Times has now entered into a licensing agreement with Amazon to provide its editorial content for training the tech giant’s artificial intelligence platforms.
In a statement, The New York Times announced that the deal will “bring Times editorial content to a variety of Amazon customer experiences.” This includes news articles, material from NYT Cooking—a site focused on food and recipes—as well as content from The Athletic, its sports-oriented publication.
The company also mentioned that Amazon's use of Times content could extend to Alexa, the voice assistant software in its smart speaker devices.
“Whenever it makes sense within the consumer experience on Amazon’s products, they will provide direct links to Times products, where readers can get the full Times experience,” said Danielle Rhoades Ha, a spokesperson for The New York Times, in a statement to TechCrunch.
Although the terms of the agreement were not disclosed, this marks Amazon’s first such deal. OpenAI has previously signed similar licensing agreements with several publishers, including The Washington Post, The Atlantic, The Guardian, NewsCorp, Axel Springer, and others.
This is also The New York Times’ first licensing agreement specifically focused on generative AI. It follows the outlet’s accusations that OpenAI and Microsoft used millions of its articles to train AI models without authorization or compensation.
“We have a long-standing approach to ensure that our work is appropriately valued, whether through commercial agreements or by defending our intellectual property rights,” said the spokesperson.
Both OpenAI and Microsoft have denied the allegations.
The deal is seen as a significant step in shaping the future of copyright and commercial relationships in the media industry in the era of artificial intelligence.