TikTok 379 milyon dollar cərimələnib
TikTok uşaqların məlumatlarının təhlükəsizliyinin idarə edilməsinə dair Avropa Birliyinin Ümumi Məlumatların Qorunması Qaydalarını (GDPR) pozduğuna görə cərimələnib. İrlandiya Məlumatların Mühafizəsi Komissiyasının (DPC) bu gün qəbul etdiyi qərara əsasən, TikTok təxminən 379 milyon dollar cərimə edilib və üç ay ərzində müvafiq məlumatların işlənməsi fəaliyyətlərini uyğunlaşdırmağa əmr edilib.
TikTok-un GDPR-nin səkkiz maddəsini pozduğu müəyyən edilib. Bu pozuntulara məlumatların emalının qanuniliyi, ədalətliliyi və şəffaflığı; Məlumatların qorunması və təhlükəsizliyi kimi əsas məsələlər daxildir. Qərarda TikTok-un yaş yoxlama metodlarında heç bir pozuntu aşkar edilməsə də, platformanın 13 yaşdan kiçik istifadəçilərə məzmun nümayiş etdirməməsi ilə GDPR-nin bəzi maddələrini pozduğu bildirilir.
TikTok sözçüsü xüsusi olaraq cəzanın miqdarı ilə razılaşmadıqlarını və tənqidlərin üç il əvvəl mövcud olan xüsusiyyətlərə yönəldiyini qeyd edib.

TikTok was fined $379 million
TikTok has been fined for violating the European Union's General Data Protection Regulation (GDPR), which governs the security of children's data. TikTok has been fined nearly $379 million and ordered to bring its data processing practices into line within three months, according to a ruling by the Irish Data Protection Commission (DPC) today.
TikTok was found to be in breach of eight articles of the GDPR. These violations include the legality, fairness and transparency of data processing; Includes key issues such as data protection and security. While the decision found no violations in TikTok's age verification methods, it said the platform violated some articles of the GDPR by not showing content to users under 13 years of age.
A TikTok spokesperson specifically said they disagreed with the amount of the penalty and noted that the criticism was directed at features that existed three years ago.