TikTok ABŞ bazarı üçün yeni tətbiqin təqdimatına hazırlaşır
TikTok şirkəti ABŞ istifadəçiləri üçün tətbiqin yeni versiyasını hazırlayır. Bu addım, tətbiqin ABŞ-dəki aktivlərinin investor qrupuna satılması planları ilə bağlıdır.
Donald Trampın açıqlamasına görə, Çinlə TikTok-la bağlı mümkün razılaşma haqqında danışıqlar yaxın günlərdə başlayacaq. Tramp bildirib ki, ABŞ TikTok-un satışında “demək olar ki”, razılığa gəlib.
Yeni tətbiqin ABŞ tətbiq mağazalarında 5 sentyabrda istifadəyə verilməsi planlaşdırılır. Hazırkı tətbiq isə 2026-cı ilin mart ayına qədər işləməyə davam edəcək, ancaq bu tarix dəyişə bilər. İstifadəçilər gələcəkdə xidmətdən yararlanmaq üçün mütləq yeni tətbiqi yükləməlidirlər.
Əvvəlki planlara görə, TikTok-un ABŞ əməliyyatları müstəqil, ABŞ investorlarının idarə etdiyi yeni şirkətə çevrilməli idi. Lakin Çin hökumətinin bu satışa razılıq verməyəcəyi ehtimalı və Trampın Çinə tətbiq etdiyi tariflər səbəbindən bu proses gecikib.
TikTok və müvafiq tərəflər hələ rəsmi şərh verməyib.
Bu hadisələr TikTok-un ABŞ bazarındakı mövqeyinin gələcəkdə necə formalaşacağına dair suallar yaradır və tətbiqin ABŞ-də fəaliyyətinin davamlılığı üçün mühüm dönüş nöqtəsi hesab olunur.

TikTok is preparing to launch a new version of its app for the U.S. market
TikTok is developing a new version of its app for U.S. users as part of preparations for a potential sale of its American operations to a group of investors.
According to former U.S. President Donald Trump, talks with China regarding a possible TikTok deal are expected to begin in the coming days. Trump has stated that the U.S. has “pretty much” reached an agreement on the sale of the app.
The new version of TikTok is planned to be released in U.S. app stores on September 5. The current version of the app will continue to function until March 2026, though that date could change. Eventually, users will be required to download the new app in order to continue using the service.
Previous plans called for TikTok's U.S. operations to be spun off into a new company, owned and operated by U.S. investors. However, that process was delayed after China signaled that it would likely oppose the deal, especially in light of Trump’s tariffs on Chinese goods.
TikTok and relevant parties have not yet issued any official comments.
These developments raise questions about TikTok’s future position in the U.S. market and are seen as a critical turning point for the platform’s continued operation in the country.