“TikTok”un sahibi “ByteDance” 300 milyard dollar dəyərində qiymətləndirilib
“The Wall Street Journal”ın yeni hesabatına görə, “TikTok”un sahibi olan Çin şirkəti “ByteDance”, səhmlərinin alınması üçün edilən təklifdə şirkətin özü tərəfindən 300 milyard dollar dəyərində qiymətləndirildirib. “The Wall Street Journal” daha əvvəl 2022-ci ilin sentyabrında 300 milyard dollar dəyərində “ByteDance” səhmlərinin alınması təklifi haqqında məlumat verdiyi üçün bu rəqəm oxuculara tanış gələ bilər. Lakin bir il sonra şirkətin qiymətləndirməsi 26% azalaraq 223 milyard dollara düşmüşdü. “TikTok”un ABŞ-dakı perspektivləri isə Donald Trampın ikinci dəfə ABŞ prezidenti seçilməsindən sonra arta bilər.
Aprel ayında prezident Co Bayden, “ByteDance” şirkəti “TikTok” tətbiqini başqa şirkətə satmasa, onun istifadəsini ABŞ-da qadağan edən qanun layihəsini imzalamışdı. Şirkətə satışı həyata keçirmək üçün doqquz ay vaxt, prezidentə isə bu müddəti əlavə üç ay uzatmaq imkanı verilmişdi. “ByteDance” şirkəti isə qadağaya görə ABŞ hökumətini məhkəməyə vermişdi. Trump keçən prezidentliyi dövründə platformanın ABŞ-da qadağan edilməli olduğunu bildirsə də, sonradan "AMERİKADA “TikTok”U QORUYAQ" şüarı ilə paylaşımlar edib. Həmçinin qeyd edək ki, respublikaçı meqadonor Jeff Yass “ByteDance”in əsas investorudur.

17 November 2024 19:39
ByteDance, the Chinese company that owns TikTok, valued itself at $300 billion in a recent share buyback offer, according to a new report in The Wall Street Journal.
That number might sound familiar, as the WSJ previously reported on a ByteDance buyback offer at a $300 billion valuation back in September 2022. But a year later, the company’s valuation had reportedly fallen 26%, to $223 billion.
TikTok’s prospects in the United States may be looking up following the election of Donald Trump to his second term as US president.
In April, President Joe Biden signed a bill that would ban TikTok from the United States if ByteDance failed to sell the short-form video app. The company was given nine months to make the sale, with the president given the option to extend the deadline by an extra three months. (ByteDance is suing the US government over the ban.)
While Trump had also called for a TikTok ban during his first term, he has subsequently posted that he will “SAVE TIK TOK IN AMERICA,” and Republican megadonor Jeff Yass is a major ByteDance investor.