ABŞ Ukraynadakı müharibəni sona çatdırmaq məqsədilə Moskva ilə razılaşmalar əldə etmək cəhdləri çərçivəsində Rusiya qarşı hücum məqsədli kiber əməliyyatlarını dayandırdığını açıqlayıb.
Məlumatlara görə, ABŞ Müdafiə Naziri Pete Hegsethin tərəfindən verilmiş əmrdə, ABŞ Kiber Komandanlığının (DOD-a aid bir qurum) həyata keçirdiyi kiber əməliyyatların dayandırılması tələb edilib. Bu əmr, Milli Təhlükəsizlik Agentliyi (NSA) tərəfindən aparılan casusluq əməliyyatlarına təsir etməyib.
Əmr Donald Tramp, vitse-prezident JD Vance və Volodimir Zelenski arasında keçirilən görüşdən əvvəl verilmişdir. Əmr Vladimir Putini Ukraynanın davam edən müharibəsi haqqında danışıqlara cəlb etmək məqsədilə verilmişdir.
Eyni zamanda, Birləşmiş Ştatlar Rusiya kiberhücumçularını artıq böyük təhlükə kimi görmədiyini bildirib və bu səbəbdən CISA-nın (ABŞ Kiber Təhlükəsizlik və İnfrastruktur Agentliyi) Rusiyaya dair kiber təhlükələri hesabat etməməsi yönündə təlimat verilib. Lakin CISA bu məlumatı rədd edərək, ABŞ-ın kritik infrastrukturunun qorunmasına davam edəcəklərini açıqlayıb.
Son aylarda ABŞ kəşfiyyat icması, Rusiyanın ABŞ üçün "uzunmüddətli kiber təhdid" yaratdığını qeyd etmişdi. Bu müddət ərzində ABŞ, Rusiya ilə əlaqəli kiber cinayətkarlara qarşı müxtəlif əməliyyatlar həyata keçirib, onların infrastrukturlarını pozaraq milyonlarla dolları bərpa edib və bir sıra məşhur Rusiya hakerlərini sanksiyalarla hədəf alıb.