Tramp Rusiyaya qarşı kiber əməliyyatları dayandırır
ABŞ Ukraynadakı müharibəni sona çatdırmaq məqsədilə Moskva ilə razılaşmalar əldə etmək cəhdləri çərçivəsində Rusiya qarşı hücum məqsədli kiber əməliyyatlarını dayandırdığını açıqlayıb.
Məlumatlara görə, ABŞ Müdafiə Naziri Pete Hegsethin tərəfindən verilmiş əmrdə, ABŞ Kiber Komandanlığının (DOD-a aid bir qurum) həyata keçirdiyi kiber əməliyyatların dayandırılması tələb edilib. Bu əmr, Milli Təhlükəsizlik Agentliyi (NSA) tərəfindən aparılan casusluq əməliyyatlarına təsir etməyib.
Əmr Donald Tramp, vitse-prezident JD Vance və Volodimir Zelenski arasında keçirilən görüşdən əvvəl verilmişdir. Əmr Vladimir Putini Ukraynanın davam edən müharibəsi haqqında danışıqlara cəlb etmək məqsədilə verilmişdir.
Eyni zamanda, Birləşmiş Ştatlar Rusiya kiberhücumçularını artıq böyük təhlükə kimi görmədiyini bildirib və bu səbəbdən CISA-nın (ABŞ Kiber Təhlükəsizlik və İnfrastruktur Agentliyi) Rusiyaya dair kiber təhlükələri hesabat etməməsi yönündə təlimat verilib. Lakin CISA bu məlumatı rədd edərək, ABŞ-ın kritik infrastrukturunun qorunmasına davam edəcəklərini açıqlayıb.
Son aylarda ABŞ kəşfiyyat icması, Rusiyanın ABŞ üçün "uzunmüddətli kiber təhdid" yaratdığını qeyd etmişdi. Bu müddət ərzində ABŞ, Rusiya ilə əlaqəli kiber cinayətkarlara qarşı müxtəlif əməliyyatlar həyata keçirib, onların infrastrukturlarını pozaraq milyonlarla dolları bərpa edib və bir sıra məşhur Rusiya hakerlərini sanksiyalarla hədəf alıb.

The United States has announced that it has suspended offensive cyber operations against Russia as part of efforts to reach agreements with Moscow to end the war in Ukraine.
According to reports, the order to halt operations was issued by U.S. Secretary of Defense Pete Hegsethin and affects cyber operations conducted by U.S. Cyber Command (a division of the Department of Defense). However, this order does not impact espionage operations carried out by the National Security Agency (NSA).
The order was issued prior to a meeting between U.S. President Donald Trump, Vice President JD Vance, and Ukrainian President Volodymyr Zelensky. It was intended to bring Russian President Vladimir Putin to the negotiating table regarding the ongoing war in Ukraine.
Additionally, the United States has indicated that it no longer considers Russian cyberattackers a significant threat, and has instructed CISA (Cybersecurity and Infrastructure Security Agency) not to report on cyber threats from Russia. However, CISA has denied this claim, stating that it will continue to protect U.S. critical infrastructure.
In recent months, the U.S. intelligence community had warned that Russia posed an "enduring cyber threat" to the United States. During this period, the U.S. carried out various operations against Russian-linked cybercriminals, disrupting their infrastructure, recovering millions of dollars, and targeting several prominent Russian hackers with sanctions.