Tramp texnologiya məhsullarını yeni tariflərdən azad edib
Trampın rəhbərlik etdiyi administrasiya texnologiya sənayesi üçün vacib bir qərar verib: yeni tətbiq olunan yüksək tariflərdən smartfon, noutbuk, sərt disklər və yarımkeçirici istehsalında istifadə olunan avadanlıqlar istisna edilib. Bu qərar, ABŞ Gömrük və Sərhəd Mühafizəsinin 12 aprel tarixində paylaşdığı siyahıya əsasən, 5 aprel tarixindən etibarən qüvvəyə minmiş sayılır.
Son günlərdə Prezident Tramp bir çox mallara, xüsusilə də Çin mənşəli məhsullara qarşı tətbiq ediləcək tarifləri artıracağını açıqlamışdı. O, bəzi tarifləri gecikdirdiyini bildirsə də, ümumi 10%-lik baza tarifi qüvvədə saxlayıb və Çin mallarına tətbiq olunan tarifləri artıqki 20%-ə əlavə olaraq 125%-ə qədər yüksəldib. Bu, texnologiya sənayesi üçün böyük narahatlıqlar doğurmuşdu, çünki bir çox istehlak elektronikası məhsulları Çin və digər ölkələrdə istehsal olunur.
Trampın əsas hədəflərindən biri istehsalı yenidən ABŞ-a gətirməkdir, lakin bəzi mütəxəssislər bunun reallıqdan uzaq olduğunu düşünür və "Amerikada istehsal olunan iPhone" ideyasını bir fantaziya adlandırırlar. Lakin istisnaların açıqlanması ilə bu müzakirələr bir qədər dayandırılıb.
Bu qərar texnologiya sənayesində böyük rezonans doğurub. Xüsusilə Apple, Nvidia kimi texnologiya nəhəngləri və ABŞ istehlakçıları bu qərarı müsbət qarşılayıblar. Wedbush Securities şirkətinin qlobal texnologiya araşdırmaları rəhbəri Daniel Ives bu qərarı “texnoloji investorlar üçün yuxu kimi ssenari” adlandırıb.
Maraqlıdır ki, texnologiya sahəsində tanınmış adlar – o cümlədən İlon Mask – Tramp administrasiyası ilə yaxın münasibətlər qurublar. Bir çox texnologiya CEO-su Trampın andiçmə mərasimində milyonlarla dollar ianə edərək onun diqqətini cəlb etməyə çalışıb. Bu cəhdlərin nəticəsi isə görünür ki, məhz bu tarif istisnaları ilə özünü göstərməyə başlayıb.
Bununla belə, sənaye tamamilə rahat nəfəs ala bilməz. Məsələn, ABŞ Ticarət naziri Hovard Lutnik bildirib ki, yarımkeçiricilərlə bağlı xüsusi tariflər üzərində iş aparılır və bu tariflərin “bir-iki ay ərzində” tətbiq olunması gözlənilir. Hətta The New York Times yazır ki, administrasiya yarımkeçirici sənayesinə qarşı milli təhlükəsizlik baxımından araşdırma başlatmaq niyyətindədir.
Nəticə olaraq, hazırda smartfon və noutbuk kimi məhsullar üçün tarifdən istisna qərarı texnologiya sənayesinə rahatlıq gətirsə də, sektor yaxın aylarda yeni ticarət məhdudiyyətləri ilə qarşılaşa bilər.

The Trump administration has made a significant decision for the technology industry: newly imposed high tariffs will not apply to smartphones, laptops, hard drives, and equipment used in semiconductor manufacturing. This decision, based on a list published by U.S. Customs and Border Protection on April 12, will be retroactively effective from April 5.
In recent days, President Trump announced plans to increase tariffs on a wide range of goods, especially those originating from China. While he later stated that some tariffs would be delayed, he maintained a general 10% baseline tariff and raised tariffs on Chinese goods to as high as 125%, in addition to an existing 20% tariff. These developments raised serious concerns in the tech industry, which relies heavily on manufacturing consumer electronics in China and other countries.
One of Trump’s main goals is to bring manufacturing back to the United States. However, some experts argue that this vision is far from realistic, calling the idea of an “American-made iPhone” a fantasy. Nevertheless, the announcement of these exemptions has temporarily paused such debates.
The decision has sparked major reactions across the tech sector. Major companies like Apple and Nvidia, as well as American consumers, welcomed the exemption news. Daniel Ives, Global Head of Technology Research at Wedbush Securities, described the decision as “a dream scenario for tech investors.”
Interestingly, prominent tech figures – including Elon Musk – have established close ties with the Trump administration. Many tech CEOs contributed millions of dollars to Trump’s inauguration in an effort to gain his favor. It now appears that these efforts may be bearing fruit with the recent tariff exemptions.
Still, the tech industry cannot fully breathe a sigh of relief. For instance, U.S. Commerce Secretary Howard Lutnick has stated that specific tariffs on semiconductors are being developed and are expected to be implemented “in a month or two.” The New York Times also reports that the administration is planning to launch a national security investigation targeting the semiconductor industry.
In conclusion, while the exemption of products like smartphones and laptops from new tariffs brings short-term relief to the tech sector, the industry could still face further trade restrictions in the coming months.