Tramp TikTok-un ABŞ aktivlərinin satış müddətini üçüncü dəfə uzadır
Donald Tramp Çin mənşəli ByteDance şirkətinə məxsus qısa video tətbiqi TikTok-un ABŞ-dəki aktivlərini satmaq üçün verilən iyunun 19-dakı son müddəti daha 90 gün uzadacaq. Bu barədə Ağ Ev məlumat verib.
Xatırladaq ki, ABŞ Konqresinin qərarı ilə TikTok-un satışı və ya bağlanması üçün ciddi irəliləyiş olmazsa, tətbiqə məhdudiyyət tətbiq olunmalı idi. Lakin Tramp artıq iki dəfə bu məhdudiyyətlərin tətbiqini təxirə salıb və tətbiqin işləməsinə icazə verib.
Ağ Ev sözçüsü Karoline Leavitt bildirib ki, Prezident Tramp bu həftə əlavə bir icra fərmanı imzalayacaq və bununla TikTok-un fəaliyyətinə davam etməsinə şərait yaradacaq.
Bu qərar, ABŞ ilə Çin arasında texnologiya və təhlükəsizlik sahəsində gərginliklərin davam etdiyi bir dövrdə, xüsusilə də sosial media platformalarının təhlükəsizlik və məlumatların qorunması ilə bağlı müzakirələr fonunda diqqət çəkir.
TikTok-un ABŞ bazarındakı gələcəyi uzun müddətdir ki, siyasi və hüquqi mübarizənin mövzusu olub. ABŞ rəsmiləri platformanın Çin hökuməti ilə əlaqələri barədə narahatlıqlarını ifadə edib və bunun nəticəsində TikTok-un ABŞ-dəki fəaliyyətini məhdudlaşdırmaq üçün müxtəlif tədbirlər görülüb.
ByteDance isə ABŞ hökumətinin tələblərinə uyğun olaraq aktivlərin satışını həyata keçirməyə çalışır, lakin hələlik bu proses tam yekunlaşmayıb.
Prezident Trampın qərarı TikTok-un ABŞ bazarında fəaliyyətinin davam etməsinə imkan verəcək və ByteDance-ə əlavə vaxt qazandıracaq.

Trump is extending the deadline for the sale of TikTok's U.S. assets for a third time
Donald Trump will extend the June 19 deadline for Chinese company ByteDance to sell the U.S. assets of its short-video app TikTok by an additional 90 days. The White House announced this.
It's worth recalling that, by a decision of the U.S. Congress, restrictions were to be imposed on the app if there was no significant progress in the sale or shutdown of TikTok. However, Trump has already postponed the implementation of these restrictions twice, allowing the app to operate.
White House spokeswoman Karoline Leavitt stated that President Trump will sign an additional executive order this week, which will allow TikTok to continue its operations.
This decision is notable amid ongoing tensions between the U.S. and China in the areas of technology and security, particularly against the backdrop of discussions concerning the security and data protection of social media platforms.
TikTok's future in the U.S. market has long been the subject of political and legal battles. U.S. officials have expressed concerns about the platform's ties to the Chinese government, and as a result, various measures have been taken to restrict TikTok's operations in the U.S.
ByteDance, for its part, is attempting to carry out the sale of its assets in accordance with the U.S. government's demands, but this process has not yet been fully completed.
President Trump's decision will allow TikTok to continue operating in the U.S. market and will buy ByteDance additional time.