Trampın deportasiya aviaşirkəti "GlobalX" kiberhücuma məruz qalıb
Donald Trampın genişmiqyaslı deportasiya kampaniyasında istifadə olunan "GlobalX" hava yolları şirkəti haker hücumuna məruz qalıb. Məlumata görə, hücum nəticəsində şirkətin rəsmi vebsaytı dəyişdirilib və hakerlər ələ keçirdikləri məlumatları ictimaiyyətlə bölüşüblər. Hücumun arxasında məşhur haktivist qrup "Anonymous"la əlaqəli şəxslərin dayandığı iddia olunur.
Hakerlər açıqlamalarında Tramp administrasiyasının Salvador vətəndaşlarının qanunsuz deportasiyası ilə bağlı bir neçə məhkəmə qərarını icra etmədiyini qeyd edərək, bu qərarları öz adlarından “icra etdiklərini” bildiriblər: “Sən və yaltaq heyətin faşist planlara qarşı çıxan qanuni məhkəmə qərarlarını görməzlikdən gəldiyiniz üçün ‘Anonymous’ qərarın icrasını öz üzərinə götürüb.”
Qeyd edək ki, ABŞ məhkəmələri Tramp administrasiyasının Salvador vətəndaşlarını qanunsuz şəkildə deportasiya etdiyini müəyyən edərək onların geri qaytarılması ilə bağlı qərar vermişdi.

GlobalX, the airline used in Donald Trump's extensive deportation campaign, has reportedly been targeted by a cyberattack. According to reports, the attack resulted in the company’s official website being defaced, and the hackers shared the stolen data with the public. It is believed that individuals affiliated with the prominent hacktivist group "Anonymous" are behind the attack.
In their statement, the hackers noted that the Trump administration had ignored several court orders regarding the unlawful deportation of Salvadoran citizens and declared they were "enforcing" those orders on their behalf: "You and your sycophantic staff ignored lawful court orders that opposed your fascist plans, so Anonymous took it upon itself to enforce the decision."
U.S. courts had previously ruled that the Trump administration unlawfully deported Salvadoran citizens and ordered their return.