Trendyol Azərbaycanda süni intellekt vasitəsilə ixracatı artıracaq
Türkiyədəki aparıcı e-ticarət platformalarından biri olan Trendyol Azərbaycanın paytaxtı Bakıda InMerge İnnovasiya Zirvəsində iştirak edib. Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi Şahlar Mövsümov, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev, Tesla'nın həmtəsisçisi JB Straubel və digər mühüm şəxslərin də qatıldığı tədbirdə Trendyol, dekabrın 1-2-də bölgənin lider e-ticarət şirkəti olmaq hədəflərini vurğulayıb.
Trendyol-un baş direktoru Erdem İnan Azərbaycan bazarında uğurlarını qiymətləndirərək, "Azərbaycanda 1,3 milyon aktiv müştəriyə və 6,3 milyon sifarişə nail olmuşuq. İnanırıq ki, texnoloji infrastruktur və marketinq fəaliyyətimizlə daha yaxşı nəticələr əldə edəcəyik." ifadələrini qeyd edib.  Bundan əlavə, genişləndirmə strategiyası çərçivəsində 2024-cü ildə Şərqi Avropa bazarına çıxacaqlarını və bu çərçivədə Rumıniya, Yunanıstan, Macarıstan və Çexiya üzərində fokuslanacaqlarını bildirib. Trendyol-un Şərqi Avropadakı məqsədi 2024-cü ilin sonuna qədər 2 milyon aktiv müştəriyə və 4 milyondan çox sifarişə nail olmaq və dövriyyəni 350 milyon dollara çatdırmaqdır. İnan ilk növbədə Rumıniya, Yunanıstan, Macarıstan və Çexiyaya diqqət yetirəcəklərini, daha sonra Polşa, Slovakiya və Bolqarıstan kimi ölkələrə genişlənəcəklərini söyləyib.
Erdem inan Azərbaycandakı əməkdaşlığından və nailiyyətlərindən nümunələr gətirərək bildirib ki, Trendyol Azərbaycanda Elektron ticarət ekosistemini inkişaf etdirmək və rəqəmsal boşluğu aradan qaldırmaq missiyası çərçivəsində PAŞA Holdinqlə əməkdaşlıq edir.
O, həmçinin bildirib ki, Azərbaycan kiçik və orta sahibkarları və sənətkarları öz əl işlərini Trendyol platformasına daxil ediblər və bu məhsulları Almaniya və Körfəz ölkələrindəki müştərilərə təqdim etməyə çalışırlar. İnan Trendyol-un xaricdəki müvəffəqiyyətinin Türkiyədəki istehsalçılara və tacirlərə məhsullarını marka və ixrac etmək imkanı verdiyini və 3-cü ildə 12 milyon müştəri və 2023 milyon sifariş hədəf aldıqlarını bildirib.
Bundan əlavə o, vurğulayıb ki, 2022-ci ilin əvvəlindən 51 mindən çox təchizatçı ixracda vasitəçi kimi çıxış edib və onlar 2024-cü ilin sonuna qədər 10 milyard dollarlıq elektron ixrac həcminə nail olmaq niyyətindədirlər.

Trendyol will increase exports in Azerbaijan through artificial intelligence
Trendyol, one of the leading e-commerce platforms in Turkey, participated in the InMerge Innovation Summit in Baku, the capital of Azerbaijan. At the event attended by Shahlar Movsumov, the assistant to the President of Azerbaijan, Rashad Nabiyev, the Minister of Digital Development and Transport, JB Straubel, the co-founder of Tesla, and other important persons, Trendyol emphasized its goals to become the leading e-commerce company of the region on December 1-2.
Trendy General Director Erdem Inan evaluated the success of the Azerbaijani market, "We have achieved 1.3 million active customers and 6.3 million orders in Azerbaijan. We believe that we will achieve better results with our technological infrastructure and marketing activities." In addition, in the framework of the expansion strategy, they will enter the Eastern European market in 2024 and focused on Romania, Greece, Hungary and the Czech Republic. The purpose of Trendyol's Eastern Europe is to reach 2 million active customers and more than 4 million orders by the end of 2024 and to $ 350 million. In law, first of all, they will pay attention to Romania, Greece, Hungary and the Czech Republic, then they said they would expand to countries such as Poland, Slovakia and Bulgaria.
Erdem Inan brought examples of cooperation and achievements in Azerbaijan, Trendyol cooperates with Pasha Holding as part of the mission to develop e-commerce ecosystem in Azerbaijan and eliminate digital space.
He also said that Azerbaijani small and medium-sized entrepreneurs and artisans have entered their handicrafts to the Trendyol platform and try to present these products to customers in Germany and the Gulf countries. Inan said that Trendyol has given the ability to brand and export its products to producers and merchants in Turkey in Turkey and targeted 12 million customers and 2023 million orders in the 3rd.
In addition, since the beginning of 2022, more than 51,000 suppliers made a mediator in exports since the beginning of 2022, and they intend to achieve $ 10 billion in electronic exports by the end of 2024.