05 Fevral 2024 16:12
Çox sayda məhsul və istehsalçıları beynəlxalq auditoriya ilə birləşdirən Türkiyənin aparıcı e-ticarət platforması Trendyol, Ukrayna bazarına daxil olmağı planlaşdırır.
Bu addım “Trendyol”un Almaniya, Azərbaycan, Körfəz ölkələri və Mərkəzi və Şərqi Avropa bazarlarına uğurlu çıxışının davamıdır.
Trendyol Qrupunun prezidenti Çağlayan Çətin bu həftə Ukrayna baş nazirinin birinci müavini və iqtisadiyyat naziri Yuliya Sviridenko, Ukraynanın strateji sənaye naziri Aleksandr Kamışin və Türkiyənin aparıcı texnologiya şirkəti “Baykar”ın baş direktoru Haluk Bayraktarla birlikdə hər iki şirkətin beynəlxalq investisiya planlama strategiyasının bir hissəsi olaraq Ukraynada keçirilən bir sıra görüşlərdə iştirak edib.
Ukrayna Baş nazirinin birinci müavini və iqtisadiyyat naziri Yuliya Sviridenko Trendyol Qrupunun prezidenti Çağlayan Çətin və “Baykar”ın baş direktoru Haluk Bayraktar ilə görüşdən məmnun olduğunu bildirib: “Türk şirkətlərinin indi, müharibənin bitməsini gözləmədən Ukraynaya sərmayə yatırmağa hazır olması vacibdir. Onların marağı müharibə zamanı sürətlə inkişaf edən yüksək texnologiya sektorundan və müdafiə sənayesindən kənara çıxır. Eyniza amanda ixrac yönümlü logistika və bazar sahəsində əməkdaşlığa böyük maraq var. Biz əməkdaşlığımızı genişləndirmək və daha güclü iqtisadi əlaqələr qurmaq yollarını araşdırdıq. İnanıram ki, artan ticarət əlaqələri ölkələrimizi bir-birinə yaxınlaşdıra bilər”.
“Trendyol”un kəsintisiz və rahat e-ticarət təcrübəsini təmin etmək və transsərhəd ticarət vasitəsilə iqtisadi artımı təşviq etmək öhdəliyi şirkəti beynəlxalq e-ticarətin davam edən təkamülündə əsas oyunçu kimi mövqeləndirir.
Trendyol özünün dünya səviyyəli rəqəmsal infrastrukturu və artan beynəlxalq genişlənməsindən istifadə etməklə sürətlə inkişaf edən e-ticarət bazarına malik, türk məhsullarına tələbatın böyük olduğu və daxili və beynəlxalq bazarları bu ölkənin markalarına açmaq imkanı olan Ukraynada yüksək potensial görür.
Yeni bazarlara çıxarkən Trendyol istehlakçılarla istehsalçılarla əlaqələndirmək, 3 milyon vahid ehtiyat tutumu ilə mühüm regional rol oynayan Polşadakı anbarı kimi rəqəmsal və logistika infrastrukturuna sərmayə yatırmaq missiyasına sadiq qalır.
Qeyd edək ki, bu həftənin əvvəlinə Türkiyə və Ukraynanın nəqliyyat nazirləri İstanbulda bir araya gələrək, türk şirkətlərinə Ukraynada müharibə nəticəsində zədələnmiş infrastrukturun bərpasında iştirak etmək imkanı verən “Türkiyə-Ukrayna yenidənqurma işçi qrupu” yaratmaq haqqında saziş imzalayıblar.
Trendyol haqqında
2010-cu ildə yaradılan Trendyol Türkiyənin aparıcı e-ticarət platforması və dünyanın ən yaxşı e-ticarət platformalarından biridir. Türkiyənin ilk dekakornu olan Trendyol, Türkiyənin qabaqcıl araşdırma və inkişaf  mərkəzlərindən biri Trendyol Tech; Türkiyənin ən sürətlə inkişaf edən logistika şəbəkəsi Trendyol Express; ani ərzaq və yemək çatdırılması xidməti Trendyol Go və Türkiyənin ən böyük ikinci əl mal platforması Dolap ilə birlikdə dəyər yaratmağa davam edir.  Trendyol həmçinin trendyol.com/en vasitəsilə Azərbaycan, Almaniya, Bolqarıstan, Polşa, Çexiya, Slovakiya, Macarıstan, Rumıniya, Yunanıstan, BƏƏ, Səudiyyə Ərəbistanı, Qətər, Küveyt, Bəhreyn və Oman və 27 Avropa ölkəsində və topdansatış tərəfdaş platformaları vasitəsilə 100-dən çox ölkə müştərilərlə əlaqə yaradır. Trendyol həmçinin yerli istehsalçılara 100-dən çox ölkəyə elektron ixracat imkanı verir.

Trendyol is preparing to enter the Ukrainian market
Trendyol, Turkey's leading e-commerce platform that connects a large number of products and manufacturers with an international audience, plans to enter the Ukrainian market.
This step is a continuation of Trendyol's successful access to the markets of Germany, Azerbaijan, Gulf countries and Central and Eastern Europe.
Trendyol Group President Çağlayan Çetin this week together with First Deputy Prime Minister and Minister of Economy of Ukraine Yuliya Sviridenko, Minister of Strategic Industry of Ukraine Aleksandr Kamyshyn and Haluk Bayraktar, CEO of Turkey's leading technology company "Baykar", held in Ukraine as part of the international investment planning strategy of both companies. participated in a number of meetings.
Yuliya Sviridenko, First Deputy Prime Minister and Economy Minister of Ukraine, expressed her satisfaction with the meeting with Trendyol Group President Caglayan Cetin and Baikar CEO Haluk Bayraktar: "It is important that Turkish companies are ready to invest in Ukraine now, without waiting for the end of the war. Their interest extends beyond the high-tech sector and the defense industry, which boomed during the war. At the same time, there is great interest in export-oriented logistics and market cooperation. We explored ways to expand our cooperation and build stronger economic ties. I believe that increasing trade relations can bring our countries closer together."
Trendyol's commitment to providing a seamless and convenient e-commerce experience and promoting economic growth through cross-border trade positions the company as a key player in the ongoing evolution of international e-commerce.
Leveraging its world-class digital infrastructure and growing international expansion, Trendyol sees high potential in Ukraine, which has a fast-growing e-commerce market, high demand for Turkish products, and an opportunity to open domestic and international markets to brands from the country.
When entering new markets, Trendyol remains committed to its mission of connecting consumers with manufacturers, investing in digital and logistics infrastructure, such as its warehouse in Poland, which plays an important regional role with a stock capacity of 3 million units.
It should be noted that at the beginning of this week, the transport ministers of Turkey and Ukraine met in Istanbul and signed an agreement to create a "Turkey-Ukraine reconstruction working group" that would allow Turkish companies to participate in the reconstruction of infrastructure damaged by the war in Ukraine.
About Trendyol
Established in 2010, Trendyol is Turkey's leading e-commerce platform and one of the best e-commerce platforms in the world. Trendyol, Turkey's first decacorn, Trendyol Tech, one of Turkey's leading research and development centers; Trendyol Express, Turkey's fastest growing logistics network; instant food and meal delivery service Trendyol Go and Turkey's largest second-hand goods platform Dolap continue to create value. Trendyol is also available via trendyol.com/en in Azerbaijan, Germany, Bulgaria, Poland, Czech Republic, Slovakia, Hungary, Romania, Greece, UAE, Saudi Arabia, Qatar, Kuwait, Bahrain and Oman and in 27 European countries and over 100 via wholesale partner platforms. contact with customers in many countries. Trendyol also enables local manufacturers to e-export to more than 100 countries.