Türk süni intellekt startapı Eloquent AI 7.4 milyon dollar investisiya əldə edib
Tuğçe Bulutun həmtəsisçisi olduğu Eloquent AI startapı, toxum mərhələsində 7.4 milyon dollarlıq investisiya əldə edib. Startap, maliyyə sektoruna xüsusi olaraq hazırlanmış süni intellekt operatoru ilə müştəri xidmətləri proseslərini tam avtomatlaşdırmağı hədəfləyir.
Foundation Capital-ın rəhbərlik etdiyi investisiya turuna EJF Ventures, Duke Capital Partners, Logo Ventures, MTV, Eight Capital, Multimodal Ventures, Pioneer Fund, Davidovs VC, Vento Ventures, Founders Capital və Y Combinator kimi tanınmış adlar da qoşulub.
Tuğçe Bulut LinkedIn hesabında verdiyi məlumata görə, Y Combinator təqdimatından sonra 1200-dən çox investor onlarla əlaqə saxlayıb və investisiya turu cəmi üç gün ərzində tamamlanıb. O, həmçinin turun gözləniləndən 12 dəfə daha böyük iştirakla reallaşdığını qeyd edib.
Eloquent AI-ın platforması, maliyyə sektorunda fırıldaqçılığın aşkarlanması, mübahisələrin idarə edilməsi və KYC/AML (müştərinizi tanıyın / çirkli pulların yuyulmasının qarşısının alınması) kimi yüksək riskli və tənzimlənən sahələrdə insan müdaxiləsinə ehtiyac olmadan tam uyğunluqla işləyən avtomatlaşdırma infrastrukturu təklif edir.
Süni intellekt operatoru özünün Oratio çoxmodelli böyük dil modeli ilə dəstəklənir. Oratio, insan işçilərinin ekran hərəkətlərini izləyərək və öyrənərək bu addımları API və ya mühəndislik dəstəyi olmadan təkrarlayır, beləliklə, prosesləri tamamilə öz üzərinə götürür.
Tuğçe Bulut, "Maliyyə institutlarının texnologiya adaptasiyasında geridə qaldığına dair fikirlərin şişirdildiyini düşünürük. Bu qurumların əsas problemi uyğunluq tələbləri və yığılmış müştəri əməliyyatlarıdır. Bu problemləri həll etmək istəyi var idi, sadəcə doğru alət mövcud deyildi," deyə fikirlərini bölüşüb. Bu investisiya, Eloquent AI-ın bu boşluğu doldurmaq üçün atdığı mühüm addımdır.

11 September 2025 11:12
Eloquent AI, co-founded by Tuğçe Bulut, has raised $7.4 million in seed funding. The startup aims to fully automate customer service processes in the financial sector with its AI operator specifically designed for the industry.
The investment round was led by Foundation Capital and joined by notable names including EJF Ventures, Duke Capital Partners, Logo Ventures, MTV, Eight Capital, Multimodal Ventures, Pioneer Fund, Davidovs VC, Vento Ventures, Founders Capital, and Y Combinator.
According to Bulut’s statement on LinkedIn, more than 1,200 investors reached out after the Y Combinator demo, and the round was completed in just three days. She also noted that the round was 12 times oversubscribed compared to initial expectations.
Eloquent AI’s platform provides an automation infrastructure that operates with full compliance in high-risk and regulated areas such as fraud detection, dispute management, and KYC/AML (Know Your Customer/Anti-Money Laundering), eliminating the need for human intervention.
The AI operator is powered by Oratio, a proprietary multimodal large language model. Oratio learns by observing the on-screen actions of human employees and replicates these steps without requiring APIs or engineering support, thereby taking over entire processes.
“We believe that claims about financial institutions lagging in technology adoption are overstated,” Bulut said. “The real issue for these organizations lies in compliance requirements and accumulated customer operations. There was always a desire to solve these problems, but the right tool simply didn’t exist.” This investment marks a significant step for Eloquent AI in filling that gap.