Türkiyənin yeni “Unicorn”u gəlir: Colendi 65 mln dollar investisiya aldı
Colendi B Seriyasının investisiya mərhələsində 65 milyon dollar yeni investisiya cəlb etdi. Bununla da şirkətin dəyəri 700 milyon dollara çatıb. Bloomberg-ə danışan Colendi-nin baş direktoru Bülent Tekmen, qiymətləndirmənin 1 milyard dollara yüksələcəyini gözlədiyini açıqlayıb.
Türkiyənin fintek startapı Colendi Citigroup Inc.  vençur kapitalı fondu da daxil olmaqla bir qrup investordan B Seriyasının investisiya turunda 65 milyon dollar cəlb etməklə 700 milyon dollar dəyərə çatdı.
Colendinin həmtəsisçisi və baş icraçı direktoru Bülent Tekmen B Seriyasının investisiya turunda Migros, Citi Ventures, Sepil Ventures, Re-Pie Asset Management, Finberg və Hedef Holding, eləcə də mövcud investorların iştirak etdiyini bildirib.
Bloomberg-in suallarını cavablandıran Tekmen, "Maliyyələşdirmə şirkətin EMEA, GCC və Türk respublikaları arasında mühüm rəqəmsal bankçılıq qurumu olmaq missiyasını dəstəkləyəcək" dedi.
Bank Tənzimləmə və Nəzarət Agentliyi Colendinin 2023-cü ildə rəqəmsal bank yaratmaq üçün müraciətini təsdiqləyib. İnvestisiya turundan əldə edilən gəlirlə Colendi Bankın qurulması üçün maliyyə təmin edildiyini ifadə edən Tekmen, C Series investisiya turu ilə ilin sonuna qədər 150 milyon dollardan çox sərmayə toplamağı və unikorna çevrilməyi hədəflədiklərini açıqlayıb.
Colendi 2026-cı ilə qədər həm ölkə daxilində, həm də xaricdə IPO-ya açılmağa hazır olmağı hədəfləyir. Ölkə xaricində IPO üçün London uöurlu seçim kimi dəyərləndirilir.
Türkiyədə 17 milyon istifadəçisi olan Colendi 1 milyard istifadəçiyə çatmağı hədəfləyir, Pakistan və İndoneziya kimi böyük əhalisi olan inkişaf etməkdə olan bazarlarda böyüyərək bu hədəfinə çatmağı planlaşdırır.

Turkey's new "Unicorn" is coming: Colendi received an investment of 65 million dollars
Colendi attracted $65 million in new investment in the Series B investment round. With this, the value of the company reached 700 million dollars. Speaking to Bloomberg, the CEO of Colendi, Bulent Tekmen, announced that he expects the valuation to rise to $1 billion.
Turkish fintech startup Colendi Citigroup Inc.   raised $65 million in a Series B investment round from a group of investors, including a venture capital fund, valued at $700 million.
Co-founder and CEO of Colendi, Bulent Tekmen, said that Migros, Citi Ventures, Sepil Ventures, Re-Pie Asset Management, Finberg and Hedef Holding, as well as existing investors participated in the Series B investment round.
"The funding will support the company's mission to become a leading digital banking institution across EMEA, the GCC and the Turkish Republic," Tekmen said in response to questions from Bloomberg.
The Banking Regulation and Supervision Agency has approved Colendi's application to establish a digital bank in 2023. Stating that the income obtained from the investment round provided financing for the establishment of Colendi Bank, Tekmen announced that they aim to collect more than 150 million dollars of investment and become a unicorn by the end of the year with the C Series investment round.
Colendi aims to be ready for IPOs both domestically and abroad by 2026. For an IPO outside the country, London is considered a good choice.
Colendi, which has 17 million users in Turkey, aims to reach 1 billion users, and plans to achieve this goal by growing in emerging markets with large populations such as Pakistan and Indonesia.