Uzum və Wildberries UzPost-un özəlləşdirilməsi uğrunda rəqabətə girir
Özbəkistanın rəqəmsal ekosistemi Uzum, milli poçt operatoru UzPost-un dövlət payının özəlləşdirilməsi üzrə keçiriləcək hərraca qatılmaq üçün rəsmi müraciət edib. Şirkət bildirib ki, poçt xidməti ölkə üçün strateji əhəmiyyət daşıyır və idarəetmə həm biznes, həm də milli maraqları nəzərə almalıdır. Uzum investisiyaları infrastrukturun modernləşdirilməsi, logistika şəbəkəsinin inkişafı və rəqəmsal həllərin tətbiqinə yönəldəcək.
Şirkətin rəhbəri Cəsur Cumayev bildirib ki, 2026-cı ilə qədər ölkə üzrə 1000-dən çox tərəfdaş çatdırılma nöqtəsi açılacaq və UzPost infrastrukturu vasitəsilə çatdırılan sifarişlərin payı 10%-ə çatacaq. Uzum növbəti 3-4 ildə Özbəkistana 1,5 milyard dollardan çox sərmayə qoymağı planlaşdırır.
Qeyd olunur ki, Wildberries də UzPost-un dövlət payını almaq üçün hərraca qatılıb və hazırda UzPost özəlləşdirilməyə hazırlaşır. Poçt operatoru rəqəmsal ticarətin artması fonunda investisiyaların infrastrukturu modernləşdirmək, xidmət keyfiyyətini yüksəltmək və yeni iş yerləri yaratmaq məqsədi daşıdığını bildirib.
Ölkədə dövlət payının bölüşdürülməsi zamanı, UzPost-un səhmdarları arasında Maliyyə Nazirliyi, Dövlət Aktivlərinin İdarə Edilməsi Agentliyi və digər dövlət müəssisələri qalır.

Uzum and Wildberries enter competition for privatization of UzPost
Uzbek digital ecosystem Uzum has officially applied to participate in the auction to privatize the state stake in the national postal operator UzPost. The company said that the postal service is of strategic importance for the country and management must take into account both business and national interests. Uzum will direct investments to the modernization of infrastructure, the development of the logistics network and the implementation of digital solutions.
The head of the company, Jasur Jumayev, said that by 2026, more than 1,000 partner delivery points will be opened across the country, and the share of orders delivered through the UzPost infrastructure will reach 10%. Uzum plans to invest more than $1.5 billion in Uzbekistan over the next 3-4 years.
It is noted that Wildberries also participated in the auction to purchase the state stake in UzPost, and UzPost is currently preparing for privatization. The postal operator said that the investments are aimed at modernizing the infrastructure, improving the quality of service and creating new jobs against the backdrop of increasing digital trade.
During the distribution of state shares in the country, the Ministry of Finance, the State Assets Management Agency, and other state-owned enterprises remain among the shareholders of UzPost.