Wayve Microsoft və SoftBank ilə 2 milyard dollara qədər yeni investisiya üçün danışıqlar aparır
Londonda yerləşən süni intellekt startapı Wayve, sürücüsüz avtomobillər üçün texnologiya hazırlayan ən diqqətçəkən startaplardan biridir. 2017-ci ildə təsis edilən startap Microsoft və Yaponiya SoftBank-ın iştirak etdiyi əvvəlki investisiya turundan sonra yeni maliyyələşmə üçün danışıqlar aparır. Məlumata görə, Wayve-nin dəyəri təxminən 8 milyard dollar ola bilər və startap 1-2 milyard dollar arası investisiya cəlb etməyi planlaşdırır.
Wayve-nin məqsədi, rəqiblərindən fərqli olaraq daha ucuz sensorlar və standart avadanlıqlarla işləyə bilən süni intellekt naviqasiya sistemləri hazırlamaqdır. Startap bu texnologiyanı artıq 2018-ci ildən bəri Nvidia-nın robot texnologiyaları ilə inkişaf etdirir.
Bu yaxınlarda Wayve texnologiyasını tətbiq etmək üçün Yaponiya avtomobil istehsalçısı Nissan ilə tərəfdaşlıq müqaviləsi imzalayıb; razılığa görə, 2027-ci ildən etibarən Wayve-nin proqram təminatı Nissan avtomobillərinə quraşdırılacaq. CEO Alex Kendall investor marağının son bir ildə tamamilə artdığını bildirib və startap artıq yaxşı maliyyələşdirilsə də, bazar tələbinin artması yeni investisiyaları cəlb etməyə səbəb olub.

London-based AI startup Wayve is one of the most notable startups developing technology for self-driving cars. Founded in 2017, the startup is in talks for a new round of funding after a previous investment round involving Microsoft and Japan’s SoftBank. According to reports, Wayve could be valued at around $8 billion, and the startup is looking to raise between $1 billion and $2 billion.
Wayve’s goal is to develop AI navigation systems that can work with cheaper sensors and off-the-shelf hardware, unlike its competitors. The startup has been developing the technology with Nvidia’s robotics technology since 2018.
It recently signed a partnership agreement with Japanese automaker Nissan to implement Wayve’s technology; according to the agreement, Wayve’s software will be installed in Nissan cars from 2027. CEO Alex Kendall said that investor interest has increased dramatically in the past year, and while the startup is already well-funded, growing market demand has led to attracting new investments.