Wildberries “Citymobil” taksi xidmətini almaq istəyir
Rusiyanın iri onlayn ticarət platforması Wildberries taksi xidməti “Citymobil”-i almaq niyyətindədir. Məlumata görə, mümkün razılaşmanın şərtləri hələ açıqlanmayıb.
Wildberries artıq Belarusda “WB Taxi” adlı öz taksi xidmətini sınaqdan keçirir. Test mərhələsinin nə vaxt başa çatacağı bəlli deyil. Şirkət iddialara münasibət bildirərək xəbəri “şayiə” adlandırıb və rəsmi şərh verməkdən imtina edib. “Citymobil” rəhbərliyi də oxşar mövqe bildirib və yayılan məlumatların mənbəyini tanımadıqlarını açıqlayıb.
“Citymobil” 2007-ci ildə yaradılıb. 2019-cu ildə VK və Sberbank şirkətləri bu xidmətin bazasında ortaq müəssisə qurmuşdu. 2022-ci ilin martında isə “Citymobil” fəaliyyətini dayandıracağını elan etmiş, daha sonra brend və texnologiya bazası “Taksoviçkof” şirkətinə satılmışdı.
Son aylarda Wildberries öz fəaliyyət sahəsini genişləndirir: şirkət Özbəkistanda dövlət payına malik poçt operatoru UzPost-u və İnquşetiyada Maqas hava limanını alıb.

Wildberries wants to buy the Citymobil taxi service
Russia's largest online shopping platform Wildberries intends to acquire taxi service Citymobil. The Bell reported this, citing two market sources. According to the information, the terms of the possible deal have not yet been disclosed.
Wildberries is already testing its own taxi service called WB Taxi in Belarus. It is not known when the testing phase will end.
The company, responding to the allegations, called the news "rumors" and refused to give an official comment. The management of Citymobil expressed a similar position and announced that they did not know the source of the information.
Citymobil was founded in 2007. In 2019, VK and Sberbank established a joint venture based on this service. In March 2022, Citymobil announced that it would cease operations, and later the brand and technology base were sold to the company Taksovichkof.
In recent months, Wildberries has been expanding its scope of activity: the company has acquired UzPost, a state-owned postal operator in Uzbekistan, and Magas Airport in Ingushetia.