Yeni texnologiya: İctimai nəqliyyatda üz tanıma ilə ödəniş sistemi test olunur
Hazırda “AzInTelecom” MMC, “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC ilə birgə üz tanıma texnologiyasına əsaslanan ödəniş sisteminin inteqrasiyasını həyata keçirir. Bu sistem, istifadəçilərin üzünü tanımaqla ödənişləri avtomatik şəkildə həyata keçirməyə imkan verəcək. “AzInTelecom” MMC-nin kommersiya departamentinin direktoru Fərrux Fərəcullayev, şirkətin media nümayəndələri üçün təşkil etdiyi təlimdə layihə ilə bağlı vacib detallar barədə məlumat verib.
Paralel olaraq, Bakı metrosunda oxşar mexanizmin tətbiqi imkanları müzakirə olunur. Bu, sərnişinlərin vaxta qənaət etməsi və ödəniş proseslərinin sürətlənməsi baxımından əhəmiyyətlidir.
Bununla belə, sistemin xüsusən avtobuslarda tətbiqi bəzi çətinliklər yarada bilər. Hava şəraiti, işıqlandırma və kameraların keyfiyyəti kimi texniki amillər bu prosesə təsir göstərə bilər. Layihənin tam reallaşdırılması üçün əvvəlcə sınaqların keçirilməsi planlaşdırılır. Bu sınaqlar uğurlu olarsa, sistemin geniş miqyasda tətbiqi barədə yekun qərar veriləcək.

09 September 2025 16:48
Currently, AzInTelecom LLC, in collaboration with Azerbaijan Railways (ADY) CJSC, is implementing the integration of a facial recognition-based payment system. This system will allow users to make payments automatically by recognizing their faces. Farrukh Ferecullayev, Director of the Commercial Department at AzInTelecom, provided key details about the project during a training session organized for media representatives.
In parallel, the possibilities of implementing a similar mechanism in the Baku Metro are being discussed. This is important for saving passengers’ time and speeding up the payment process.
However, the system’s deployment, particularly on buses, may face certain challenges. Weather conditions, lighting, and camera quality are among the technical factors that could affect the process. Before full-scale implementation, trial tests are planned. If these trials prove successful, a final decision will be made regarding the system’s broader deployment.