YouTube Trampın hesabını bağladığına görə 24,5 milyon dollar təzminat ödəyəcək
Bu təzminat, Trampın 2021-ci ilin yanvarında Kapitoliyə basqından sonra kanalına yeni video yükləməyin müvəqqəti qadağan edilməsi səbəbindən qaldırdığı mülki iddia ilə bağlıdır. Tramp, YouTube-un bu hərəkətini özünün və digər mühafizəkar baxışlara malik şəxslərin qanunsuz senzuraya məruz qalması kimi qiymətləndirmişdi.
YouTube-un ödədiyi bu təzminat, platformanı Trampın bu məzmun siyasətinə görə məhkəməyə verdiyi Meta və X-dən sonra təzminat ödəyən sonuncu böyük platforma edir:
• Meta (Facebook və Instagram) oxşar iddia üzrə daha əvvəl 25 milyon dollar təzminat ödəmişdi.
• X (keçmiş Twitter) isə bu məqsədlə təxminən 10 milyon dollar ödəniş etmişdi.
Məhkəmə sənədlərinə görə, YouTube tərəfindən ödənilən 24,5 milyon dolların əsas hissəsi – 22 milyon dolları – birbaşa Trampın xeyrinə deyil, onun Ağ Evdə tikdirdiyi yeni tədbir zalının inşası üçün yaradılan qeyri-kommersiya fonduna köçürüləcək. Qalan məbləğ isə Trampın vəkillik xərcləri və iddiada iştirak edən digər tərəflər arasında bölüşdürüləcək.
Buna baxmayaraq, YouTube bu ödənişi etməklə hər hansı bir səhvə yol verdiyini etiraf etmir və platformanın məzmun qaydalarında dəyişiklik etməyəcək. Trampın kanalı 2023-cü ildə bərpa olunsa da, bu məhkəmə nəticəsi platformaların siyasi məzmunla bağlı çətinliklərinin maliyyə tərəfini bir daha göz önünə gətirir.

01 October 2025 14:52
YouTube will pay $24.5 million in settlement over the suspension of former President Donald Trump’s account. The settlement stems from a civil lawsuit Trump filed after his channel was temporarily blocked from uploading new videos following the January 2021 Capitol riot. Trump argued that YouTube’s actions constituted unlawful censorship against him and other conservatives.
This settlement makes YouTube the latest major platform to pay damages over Trump’s content restrictions, following similar cases with Meta and X:
• Meta (Facebook and Instagram) previously paid $25 million in a related case;
• X (formerly Twitter) paid approximately $10 million for a similar claim.
According to court documents, the bulk of YouTube’s $24.5 million payment—$22 million—will go to a non-profit fund established to support the construction of a new event hall at the White House. The remaining amount will be distributed among Trump’s legal fees and other plaintiffs involved in the lawsuit.
YouTube does not admit any wrongdoing by making this payment and will not change its content policies. Although Trump’s channel was reinstated in 2023, this court ruling highlights the financial implications platforms face when dealing with politically sensitive content.