"Nozomio" startapının təsisçisi Arlan Raxmetjanov ilkin mərhələ (pre-seed) investisiya raundunda uğurla 1 milyon dollar investisiya cəlb edib. Qeyd edək ki, investor marağı tələb olunan məbləği də üstələyib.
Raund Arlanın Londona gəldikdən cəmi beş gün sonra bağlanıb. Arlan məktəbin son ilində təhsilini yarımçıq qoyaraq Entrepreneurs First akselerator proqramında iştirak etmək üçün Böyük Britaniyaya köçüb.
"Nozomio" proqramçılar üçün bir platforma qurur: platforma süni intellekt agentlərinin kodu müstəqil şəkildə anlamaq, tapşırıqları yerinə yetirmək və rutin iş axınlarını sürətləndirmək qabiliyyətinə malik olmasına imkan verir. Şirkətin ilk agenti "Nia" hər hansı kod bazasında süni intellekt mühəndisi kimi fəaliyyət göstərir — layihə strukturlarını anlayır və texniki suallara cavab verir.
İnvestisiya raundunun əsas investoru Avropanın ən uğurlu vençur kapital fondlarından biri olan LocalGlobe olub. LocalGlobe daha öncə Figma, Revolut, Wise və Robinhood kimi unikorn startaplara da dəstək vermişdir.
Layihəyə həmçinin Eurasian Hub Ventures vençur klubunun təsisçisi Nurdəulet Bazılbekov da investisiya yatırıb və "Nozomio"nun strateji və maliyyələşmə məsləhətçisi kimi komandaya qoşulub.
Arlan Raxmetjanov bu barədə bildirib:
"Investor marağı 1 milyon dolları keçdi, lakin daha çox investisiya qəbul etsəydim, səhmdarlıq payından daha çox imtina etməli olacaqdım. Sequoia Capital-dan belə təklif gəlmişdi, amma nəzakətlə imtina etdim. Londona yeni enmişdim, LinkedIn-də məktəbi buraxıb buraya köçdüyümü paylaşdım və hər şey elə buradan başladı. İnvestorlar özləri mənimlə əlaqə saxladılar."
Nurdəulet Bazılbekov isə qeyd edib ki, Arlanın uğuru hətta inkişaf etmiş Qərb ekosistemləri üçün belə nadir haldır:
"Cəmi bir neçə gün ərzində Londondakı bütün aparıcı investorlar Arlan haqqında xəbər tutdu. Qazaxıstandan uğurlu startaplar tanıyıram (Remofirst, Causaly, DNA Payments və s.), lakin bu, ilk dəfədir ki, biri yeni gəlib və dərhal sənayenin diqqətini cəlb edir. Bu hadisə sübut edir ki, bizim regiondan olan təsisçilər ilk gündən qlobal düşünə və beynəlxalq dəstək qazana bilərlər."
İnvestisiya raundu klassik SAFE (Gələcək Səhmdar Payı üçün Sadə Razılaşma) modeli əsasında strukturlaşdırılıb. Bu modeldə ilkin maliyyə təmin edilir, lakin səhmdar payı şirkətin dəyərləndirilməsi başa çatdıqdan sonra müəyyən olunur.
Arlan toplanan vəsaiti backend proqramçılarının işə götürülməsi, texniki infrastrukturun genişləndirilməsi və San Fransiskoya köçmək üçün istifadə etməyi planlaşdırır.

Nozomio founder Arlan Rakhmetzhanov has successfully raised $1 million in a pre-seed round, with investor interest exceeding the required amount.
The round closed just five days after Arlan arrived in London. Arlan dropped out of school in his final year and moved to the UK to participate in the Entrepreneurs First accelerator program.
Nozomio is building a platform for programmers: the platform allows artificial intelligence agents to independently understand code, perform tasks, and speed up routine workflows. The company's first agent, Nia, works as an AI engineer on any codebase — understanding project structures and answering technical questions.
The lead investor in the investment round was LocalGlobe, one of Europe's most successful venture capital funds. LocalGlobe has previously backed unicorn startups such as Figma, Revolut, Wise, and Robinhood.
The project was also invested by Nurdaulet Bazilbekov, founder of the Eurasian Hub Ventures venture club, who joined the team as a strategic and financing advisor to Nozomio.
Arlan Rakhmetzhanov said:
"Investor interest exceeded $1 million, but if I had accepted more investment, I would have had to give up more of my equity stake. There was such an offer from Sequoia Capital, but I politely declined. I had just landed in London, I shared on LinkedIn that I had dropped out of school and moved here, and it all started from there. The investors themselves contacted me."
Nurdaulet Bazilbekov noted that Arlan's success is a rarity even for developed Western ecosystems:
"In just a few days, all the leading investors in London found out about Arlan. I know successful startups from Kazakhstan (Remofirst, Causaly, DNA Payments, etc.), but this is the first time that one has just arrived and immediately attracted the attention of the industry. This event proves that founders from our region can think globally and gain international support from day one."
The investment round was structured according to the classic SAFE (Simple Agreement for Future Equity) model. In this model, initial financing is provided, but the equity stake is determined after the company's valuation is completed.
Arlan plans to use the funds raised to hire backend programmers, expand its technical infrastructure, and relocate to San Francisco.