Blokçeyn tədqiqatçılarıbildiriblər ki, 2024-cü ilin ilk altı ayında qlobal miqyasda oğurlanmış kriptovalyutaların miqdarı bir il əvvələ nisbətən iki dəfədən çox artıb.
TRM Labs hesabatında bildirib ki, hakerlər 2023-cü ilin eyni dövründəki 657 milyon dollarla müqayisədə 24 iyun 2024-cü ilə qədər 1,38 milyard dollar dəyərində kriptovalyuta oğurlayıblar. Hesabatda deyilir ki, orta oğurluq əvvəlki illə müqayisədə bir yarım dəfə çox olub.
Bu o deməkdir ki, kibercinayətkarlar kriptovalyuta xidmətlərinə hücum etmək üçün daha həvəslidirlər və bunu etdikdə daha çox oğurlaya bilərlər.
Kriptovalyuta qiymətləri ümumiyyətlə 2022-ci ilin sonlarında Sam Bankman-Fried-in kriptovalyuta birjası FTX-in iflasından sonra vurulan minimumlardan bərpa olunub. Bitkoin bu ilin mart ayında 73 803,25 dollara qədər bütün zamanların ən yüksək səviyyəsinə çatıb.
Bu il indiyədək ən böyük kriptovalyuta itkiləri arasında, şirkətin “icazəsiz sızma” adlandırdığı Yapon kriptovalyutası DMM Bitcoin-dən oğurlanan təxminən 308 milyon dollar dəyərində bitkoin olub. Kriptovalyuta şirkətləri tez-tez hacklər və kiberhücumlar üçün hədəf olur, baxmayaraq ki, bu miqyasda itkilər nadirdir.

Cryptocurrency worth 1 billion dollars was stolen in the first half of 2024
Blockchain researchers reported that the amount of cryptocurrencies stolen globally in the first six months of 2024 more than doubled compared to a year ago.
Hackers stole $1.38 billion worth of cryptocurrency by June 24, 2024, compared to $657 million in the same period in 2023, TRM Labs said in a report. The average theft was one and a half times higher than the previous year, the report said.
This means that cybercriminals are more motivated to attack cryptocurrency services, and when they do, they can steal more.
Cryptocurrency prices have generally recovered from lows hit in late 2022 following the collapse of Sam Bankman-Fried's crypto exchange FTX. Bitcoin reached an all-time high of $73,803.25 in March this year.
Among the biggest cryptocurrency losses so far this year was approximately $308 million worth of bitcoin stolen from Japanese cryptocurrency DMM Bitcoin in what the company called an "unauthorized leak." Cryptocurrency companies are often the target of hacks and cyberattacks, although losses of this magnitude are rare.