ABŞ-nin təhlükəsizlik texnologiyaları sahəsində fəaliyyət göstərən Brinc Drones şirkəti, Index Ventures-in rəhbərlik etdiyi yeni investisiya raundu çərçivəsində 75 milyon ABŞ dolları məbləğində vəsait cəlb etdiyini açıqlayıb. Şirkətin ümumi investisiya həcmi bununla 157.2 milyon dollara çatıb.
Brinc Drones 2017-ci ildə Blake Resnick tərəfindən təsis edilib. Şirkətin təsisçisi 25 yaşındadır və təhsilini yarımçıq qoyaraq biznes fəaliyyətinə yönəlib. Şirkətin erkən mərhələdəki investorlarından biri süni intellekt sahəsində tanınmış OpenAI şirkətinin baş direktoru Sam Altman olub. Brinc, əsasən polis və ictimai təhlükəsizlik orqanları üçün xüsusi dron sistemləri istehsal edir. ABŞ-də Çin istehsalı olan dronlara qarşı tətbiq edilən tənzimləmələrin fonunda, şirkət yerli istehsal bazarında möhkəmlənməyə çalışan bir neçə startapdan biridir. Maraqlıdır ki, Resnick Brinc-i qurmazdan əvvəl, Çinli dron istehsalçısı DJI-də qısa müddətlik təcrübə keçib.
Yeni investisiya raundunun bir hissəsi olaraq Brinc, ABŞ-ın təhlükəsizlik texnologiyaları sektorunun əsas oyunçularından olan Motorola Solutions ilə strateji tərəfdaşlıq qurduğunu da açıqlayıb. Bu tərəfdaşlıq çərçivəsində Brinc-in dron sistemləri, Motorola-nın bir çox 911 çağrı mərkəzində istifadə olunan proqram təminatı ilə inteqrasiya olunacaq. Bu da o deməkdir ki, fövqəladə vəziyyətlərdə sistem tərəfindən təsdiqləndiyi halda, çağrılara cavab olaraq dronların birbaşa göndərilməsi mümkün olacaq.
Brinc-in rəqibləri arasında ABŞ-nin digər yüksək texnologiyalı startapları olan Flock Safety və Skydio da yer alır. Flock Safety son investisiya raundunda 7.5 milyard dollar, Skydio isə 2023-cü ildə 2.2 milyard dollar dəyərində qiymətləndirilmişdi.
Brinc şirkəti bu rəqabətə baxmayaraq, xüsusilə Çin mənşəli dron istehsalçılarının üstünlük təşkil etdiyi bazarda inkişaf üçün geniş imkanların mövcud olduğunu bildirir. Şirkət dronlarının pəncərə sındırmaq və təcili tibbi avadanlıqları çatdırmaq kimi əlavə funksiyaları ilə fərqləndiyini qeyd edir.
Brinc Drones-in son investisiya raundu, ABŞ-da texnoloji təhlükəsizlik həllərinə artan marağın və yerli istehsalın dəstəklənməsinin bir göstəricisi kimi qiymətləndirilir.

Brinc Drones was founded in 2017 by Blake Resnick, who is currently 25 years old and left college early to focus on building the company. One of the startup’s early-stage investors is Sam Altman, CEO of OpenAI, a prominent figure in the field of artificial intelligence. Brinc primarily develops specialized drone systems for law enforcement and public safety agencies. Amid growing restrictions on Chinese-made drones in the U.S., Brinc is one of several domestic startups aiming to strengthen local production in the drone industry. Interestingly, before founding Brinc, Resnick had a brief internship at DJI, the leading Chinese drone manufacturer.
As part of this latest funding round, Brinc also announced a strategic partnership with Motorola Solutions, one of the key players in the U.S. security technology sector. Through this partnership, Brinc’s drone systems will be integrated with Motorola’s software, which is used by many 911 call centers across the country. This integration will allow drones to be dispatched directly in response to emergency calls, subject to clearance by Motorola’s existing AI system.
Brinc competes with other U.S.-based high-tech startups such as Flock Safety and Skydio. Flock Safety was valued at $7.5 billion in its most recent funding round, while Skydio was valued at $2.2 billion in 2023.
Despite the competition, Brinc sees significant growth potential in a market still largely dominated by Chinese manufacturers. The company highlights its unique drone features, including capabilities like breaking windows and delivering emergency medical supplies.
Brinc Drones’ latest funding round is seen as a reflection of the growing interest in technological security solutions in the U.S. and the increasing support for domestic manufacturing.