OpenAI: "Google"un daxili istehsalı olan çiplərindən istifadə etmək planımız yoxdur
OpenAI şirkəti bildirib ki, hazırda Google-un süni intellekt çiplərindən geniş şəkildə istifadə etməyi planlaşdırmır. Bu açıqlama ondan sonra verilib ki, bəzi media qurumları OpenAI-nin artan texniki ehtiyaclarını qarşılamaq üçün Google-un çiplərindən istifadə etməyə hazırlaşdığı barədə xəbərlər yayıblar.
OpenAI-nin nümayəndəsi deyib ki, Google-un TPU adlanan çipləri yalnız ilkin test mərhələsində sınaqdan keçirilir və bu çiplərin geniş miqyasda istifadəsi nəzərdə tutulmur.
Hazırda OpenAI şirkəti əsasən Nvidia və AMD-nin süni intellekt üçün nəzərdə tutulan çiplərindən istifadə edir. Şirkət eyni zamanda öz çipini də hazırlayır və bu çipin dizaynının 2025-ci ildə tamamlanaq istehsala göndərilməsi planlaşdırılır.
Bundan əlavə, iyun ayında yayılan xəbərlərə görə, OpenAI artan hesablama ehtiyaclarını qarşılamaq üçün Google-un bulud xidmətindən (Google Cloud) istifadə etməyə başlayıb. Lakin əsas hesablama gücü CoreWeave adlı başqa bir şirkətin serverləri vasitəsilə təmin olunur.
Google son vaxtlar əvvəllər yalnız daxili istifadə üçün nəzərdə tutulmuş TPU çiplərini başqa şirkətlərə də təklif etməyə başlayıb. Bu addım sayəsində Google Apple, eləcə də OpenAI-dən ayrılan rəhbərlər tərəfindən yaradılmış Anthropic və Safe Superintelligence kimi şirkətlərlə əməkdaşlıq edir.
Ümumiyyətlə, yeni çip texnologiyalarının geniş tətbiqi üçün xüsusi proqram təminatı və texniki uyğunlaşmalar tələb olunur. Bu səbəbdən, OpenAI hələlik Google-un çiplərini yalnız test edir və yaxın gələcəkdə bu çipləri geniş istifadə etməyi planlaşdırmır.

OpenAI: "We have no plans to use Google's in-house chips"
OpenAI has stated that it currently has no plans to use Google’s artificial intelligence chips on a large scale. This announcement came after some media outlets reported that OpenAI might start using Google’s chips to meet its growing computing needs.
A spokesperson for OpenAI explained that while the company is testing Google’s TPUs (Tensor Processing Units) at an early stage, there are no active plans to deploy them broadly.
At the moment, OpenAI mainly uses AI chips from Nvidia and AMD to power its systems. The company is also working on developing its own chip, which is expected to reach the “tape-out” phase in 2025 — this is when the chip’s design is finalized and sent for manufacturing.
In addition, it was reported in June that OpenAI had started using Google Cloud to help meet its expanding computing demands. However, most of OpenAI’s computing power still comes from CoreWeave, a company that provides GPU-based cloud services.
Google has recently begun offering its TPU chips — previously used only internally — to external companies. This strategy has attracted major clients like Apple, as well as OpenAI rivals such as Anthropic and Safe Superintelligence, both founded by former OpenAI executives.
Overall, implementing a new chip system on a wide scale requires significant software and system adjustments. That’s why OpenAI is only testing Google’s chips for now and does not plan to rely on them heavily in the near future.