7 KOB subyektinə “Startap” şəhadətnaməsi verilib
İnnovasiya fəaliyyətindən əldə etdikləri gəlirlər üzrə mənfəət və ya gəlir vergisindən azad olunan mikro və kiçik sahibkarların sayı 200-ü ötüb.
“Startap” şəhadətnaməsi almaq üçün KOB subyektlərindən Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinə (KOBİA) daha 9 müraciət daxil olub. Müraciətlərə Ekspertlər Şurasının növbəti iclasında baxılıb və onlardan 7-nə “Startap” şəhadətnaməsinin verilməsi barədə qərar qəbul edilib. Bununla da “Startap” şəhadətnaməsi almış KOB subyektlərinin sayı 206-ya çatıb.
“Startap” şəhadətnamələri "Aprimus" MMC-nin tibbi xidmətlərin qeydiyyatı, nəzarət və analiz platforması, "Nomadman Studio" MMC-nin kompüter oyunlarının istehsalı, "Poolin İnsurtech" MMC-nin “insurtech” sığorta həlləri üçün onlayn platforması, "Remart Digital Solutions" MMC-nin yaşayış kompleksləri üçün onlayn satış və biznes proseslərinin idarəetmə platforması, "Novalingua" MMC-nin xarici dillərin öyrədilməsi və qiymətləndirilməsi üçün süni intellekt əsaslı onlayn platforması, "Tokaz" MMC-nin elektrik avtomobilləri üçün şarj stansiyalarının idarə ediməsi üçün mobil tətbiqi və fiziki şəxs Bəhruz Qədirovun müəllif ideyalarını və layihələri investorlara təqdim etmək üçün onlayn platforması layihələri üçün təqdim edilib.
“Startap” şəhadətnaməsi KOB subyektlərini şəhadətnaməni aldıqları tarixdən etibarən innovasiya fəaliyyətindən əldə etdikləri gəlirlər üzrə mənfəət və ya gəlir vergisindən 3 il müddətinə azad edir.
Layihələri inkişaf mərhələsində olan mikro və kiçik sahibkarlıq subyektləri “Startap” şəhadətnaməsi üçün KOBİA-ya müraciət edə bilərlər. Müraciət üçün ərizə forması və lazım olan digər sənədlər, eləcə də müvafiq meyarlarla bağlı ətraflı məlumatla aşağıdakı linkdən tanış olmaq olar: https://smb.gov.az/az/nav/startap-sehadetnamesi

7 SMEs awarded "Startup" certificates
The number of micro and small entrepreneurs exempted from profit or income tax on income they receive from innovation activities has exceeded 200.
9 more applications from SME entities to receive a “Startup” certificate have been received by the Small and Medium Business Development Agency (SMEDA). The applications were considered at the next meeting of the Council of Experts, and a decision was made to issue a “Startup” certificate to 7 of them. Thus, the number of SME entities that have received a “Startup” certificate has reached 206.
“Startup” certificates were presented for the projects of “Aprimus” LLC’s platform for registration, control and analysis of medical services, “Nomadman Studio” LLC’s production of computer games, “Poolin Insurtech” LLC’s online platform for “insurtech” insurance solutions, “Remart Digital Solutions” LLC’s online sales and business process management platform for residential complexes, “Novalingua” LLC’s artificial intelligence-based online platform for teaching and assessing foreign languages, “Tokaz” LLC’s mobile application for managing charging stations for electric cars, and “Bahruz Gadirov’s online platform for presenting original ideas and projects to investors.
The “Startup” certificate exempts SMEs from profit or income tax on income they receive from innovation activities for a period of 3 years from the date they receive the certificate.
Micro and small business entities whose projects are in the development stage can apply to SME for a “Startup” certificate. The application form and other required documents, as well as detailed information on the relevant criteria, can be found at the following link: https://smb.gov.az/az/nav/startap-sehadetnamesi