900 milyon istifadəçisi olan Telegram IPO-ya çıxır
Pavel Durov bildirib ki, messencerin aylıq auditoriyası 900 milyon nəfərə çatıb. P.Durov Financial Times-a bildirib ki, Dubayda yerləşən Telegram iki il əvvəl reklam və premium abunə xidmətlərini təqdim etdikdən sonra yüz milyonlarla dollar gəlir əldə edərək dünyanın ən populyar sosial media proqramlarından birinə çevrilib və hər aylıq istifadəçi üçün xərc illik 0,7 dollardır.
Rusiya əsilli təsisçi 2017-ci ildən bəri ilk ictimai müsahibəsində "Biz bu il olmasa da, gələn il gəlirli olacağımıza ümid edirik." dedi. O, əlavə etdi ki, platformanın aylıq aktiv istifadəçi sayı 2021-ci ilin əvvəlində 500 milyon idisə, indi 900 milyon nəfərdir.
Durov 2007-ci ildə vətəni Sankt-Peterburqda ölkənin ən məşhur sosial media şəbəkəsi olan VKontakte-nin həmtəsisçilərindən biri olduqdan sonra "Rusiyanın Mark Zukerberq"i elan edilib. Söz azadlığının müdafiəçisi olan o, 2013-cü ildə qardaşı ilə birlikdə Telegramı təsis edib. Durovun sözlərinə görə, o, VK-nın bəzi ukraynalı istifadəçilərinin məlumatlarını Rusiyanın təhlükəsizlik agentliyi ilə bölüşməkdən imtina etdikdən bir il sonra Rusiyadan qaçıb. Durov VK-dakı səhmlərini təzyiq altında 300 milyon dollara Kremlə dost oliqarxlara satdığını bildirib. Məsələyə yaxın olan iki şəxs, şirkət gəlirliliyə çatdıqdan və bazar şərtləri əlverişli olduqdan sonra Telegram-n çox güman ki, ABŞ-da siyahıya alınmasını hədəfləyəcəyini söyləyib. Durov vaxt qrafiki və ya mümkün məkan haqqında şərh verməkdən imtina etdi, lakin Telegramın bir neçə variantı araşdırdığını açıqlayıb.

Telegram with 900 million users is going IPO
Pavel Durov said that the monthly audience of the messenger has reached 900 million people. P. Durov told the Financial Times that Dubai-based Telegram has become one of the world's most popular social media programs, generating "hundreds of millions of dollars" in revenue since introducing advertising and premium subscription services two years ago. And the cost per monthly user is $0.7 per year.
"We hope to be profitable next year, if not this year," the Russian-born founder said in his first public interview since 2017. He added that the number of monthly active users of the platform was 500 million at the beginning of 2021, but now it is 900 million.
In 2007, Durov was hailed as the "Mark Zuckerberg of Russia" after co-founding VKontakte, the country's most popular social media network, in his native St. Petersburg. A defender of freedom of speech, he founded Telegram in 2013 with his brother. According to Durov, he fled Russia a year after VK refused to share the information of some Ukrainian users with Russian security agencies. Durov said that under pressure, he sold his shares in VK for $300 million to Kremlin-friendly oligarchs. Telegram will likely aim for a U.S. listing once the company reaches profitability and market conditions are favorable, two people close to the matter said. Durov declined to comment on a timeline or possible location, but revealed that Telegram is "exploring several options."