ABŞ hökuməti "Google"dan Chrome brauzerini satmağı tələb edir
ABŞ-nin Ədliyyə Nazirliyi (Minyust) "Google"u onlayn axtarış bazarında yaratdığı monopoliyanı sona çatdırmağa məcbur etmək üçün ciddi tədbirlər görməyi tələb edir. Nazirlik Chrome brauzerinin satılmasını, Google-un cihazlarda standart axtarış mühərriki olaraq qalmasına dair müqavilələrin ləğv edilməsini və rəqiblərə istifadəçi məlumatlarına giriş hüququnun verilməsini tələb edir.
Bu məsələyə dair məhkəmə iclasını ABŞ Federal Məhkəməsinin hakimi Amit Mehta keçirir. O, daha əvvəl "Google"un bazarda qanunsuz monopolist olduğunu bildirmişdi. Minyustun nümayəndəsi Devid Dalkvist bildirib ki, məhkəmə bu monopoliyanın sonunu gətirə bilər, çünki bu vəziyyət artıq internetin gələcəyini təhrif edib və bir neçə nəsil üçün dominant olmuşdur.
İttihama görə, Google dünya üzrə axtarış bazarının təxminən 90%-ni ələ keçirib, bunun böyük hissəsini Apple-a illik 20 milyard dollar ödəməklə təmin edib ki, Safari brauzerində Google axtarış mühərriki olaraq standart olaraq qalmağı davam etdirsin.
Google, Minyustun tələb etdiyi tədbirləri rəqiblərinin "istək siyahısı" adlandırıb və bunların innovasiyalara ciddi ziyan vuracağını bildirib. Şirkət bəzi müqavilələri yenidən nəzərdən keçirməyə hazır olduğunu ifadə etsə də, Chrome brauzerinin satılması və digər radikal qərarlarla razılaşmaq istəmir.

The U.S. government demands that Google sell its Chrome browser
The U.S. Department of Justice (DOJ) is demanding that Google take significant actions to end the monopoly it has created in the online search market. The department is calling for the sale of Google's Chrome browser, the termination of agreements that make Google the default search engine on devices, and the granting of access to user data for competitors.
The case is being heard by U.S. District Judge Amit Mehta, who has previously ruled that Google holds an illegal monopoly in the market. DOJ representative David Dalkvist stated that the court could put an end to this monopoly, which has already distorted the future of the internet and dominated for generations.
According to the lawsuit, Google controls approximately 90% of the global search market, a large portion of which it maintains by paying Apple over $20 billion annually to remain the default search engine in Safari.
Google has referred to the DOJ's demands as a "wish list" from its competitors, claiming that these actions would seriously harm innovation. While the company has expressed willingness to review some agreements, it is opposed to the sale of Chrome and other radical measures.