ABŞ kriptovalyuta şirkəti birjada listinqə hazırlaşır
ABŞ dollarına bağlı USDC stablecoin-in buraxıcısı olan Circle şirkəti yenidən birjada listinq üçün müraciət edib. Şirkət, əsasən, ehtiyat aktivlərindən əldə etdiyi faiz gəlirləri hesabına pul qazanır. 2024-cü ildə Circle-ın ümumi gəliri və ehtiyat gəlirləri 1.68 milyard dollar olub ki, bu da 2023-cü ildəki 1.45 milyard dollardan daha çoxdur. Lakin xalis mənfəəti azalaraq 156 milyon dollar təşkil edib. 2023-cü ildə bu göstərici 268 milyon dollar idi.
Circle bundan əvvəl 2022-ci ildə SPAC (xüsusi təyinatlı satınalma şirkəti) vasitəsilə birjada listinq etməyə çalışmışdı. Lakin ABŞ Qiymətli Kağızlar və Birja Komissiyası (SEC) sövdələşməni vaxtında təsdiqləmədiyi üçün bu plan baş tutmamışdı. O vaxt Circle-ın dəyəri 9 milyard dollar olaraq qiymətləndirilirdi. Şirkətin IPO zamanı hansı qiymətləndirmə ilə birjada listinq ediləcəyi hələ məlum deyil. Lakin Renaissance Capital şirkətinin təxminlərinə görə, Circle bu prosesdə 750 milyon dollar sərmayə cəlb etməyə çalışacaq.
Rəsmi sənədlərə əsasən, Accel, General Catalyst, Breyer, IDG Capital və Oak Investment Partners Circle-da 5%-dən çox paya malik əsas investorlar sırasındadır.
Şirkətin sənədlərinə görə, hazırda dövriyyədə olan USDC stablecoin-lərin ümumi dəyəri 60 milyard dollardır.
Circle IPO qərarını Trump administrasiyasının kriptovalyutalara dəstəkverici siyasəti fonunda verib. ABŞ-da hökumətin kriptovalyuta sektoruna müsbət yanaşması şirkətin listinq planlarını daha əlverişli hala gətirib.

Circle, the issuer of the USDC stablecoin pegged to the US dollar, has once again applied for a public listing. The company primarily generates revenue from interest earned on its reserve assets. In 2024, Circle’s total revenue and reserve income amounted to $1.68 billion, up from $1.45 billion in 2023. However, its net profit declined to $156 million, compared to $268 million in 2023.
Circle previously attempted to go public in 2022 through a SPAC (special purpose acquisition company) merger. However, the deal was not approved in time by the U.S. Securities and Exchange Commission (SEC), causing the plan to fall through. At that time, Circle was valued at $9 billion.
It remains unclear at what valuation the company will list in its IPO. However, Renaissance Capital estimates that Circle aims to raise $750 million through the offering.
According to regulatory filings, major investors holding more than a 5% stake in Circle include Accel, General Catalyst, Breyer, IDG Capital, and Oak Investment Partners.
The filings also reveal that the total value of USDC stablecoins in circulation is currently $60 billion.
Circle’s IPO decision comes amid the Trump administration’s supportive stance on cryptocurrencies. The U.S. government’s favorable approach to the crypto sector has created a more conducive environment for the company’s listing plans.